AltcoinBitcoin

Kripto Para Piyasası Kan Ağlıyor: Bir Gecede Ne Oldu?

Kripto para sektöründeki sert düşüşlerin nedeni ne?

Kripto para piyasası dün gece ve bugün sabah itibarıyla inanılmaz sert bir düşüş yaşadı ve hiç beklenmeyen bir hareketlilik görüldü.

Kripto para piyasasının toplam değeri 3 trilyon dolar seviyelerine kadar çıkmışken an itibarıyla 2,193 trilyon dolara geri çekilme yaşandı.

Sektör, bir gecede %15 değer kaybederek aslında 300 milyar dolardan fazla küçülme yaşadı.

Bitcoin’e bakıldığında fiyatın bazı borsalarda 43.000 dolara kadar gerilediği görülüyor. An itibarıyla %21 düşüş yaşayan BTC, 47.000 dolar bandında bulunuyor. Bitcoin’in piyasa değeri de yeniden 1 trilyon doların altına kadar geriledi.

Piyasa Kan Gölü!

Öte yandan Ethereum da tam olarak Bitcoin’in peşinden geldi ve %22 düşüş ile 4.000 dolar altına indi. Ethereum fiyatı %22 düşüş sonrası 3.900 dolardan işlem görmekte.

Diğer altcoinler ise çok daha kötü bir durumda. Solana 24 saat içerisinde %25, Cardano %29, XRP %27, DOT %29 ve DOGE %33 değer kaybetti.

Top 20 içerisinde en çok değer kaybeden kripto para birimi ise %33 ile Dogecoin oldu ve DOGE yeniden 0,10 dolar bandına kadar geriledi.

Bybt verilerine göre ise 24 saat içerisinde 2,31 milyar dolarlık likidasyon yaşandı. Bunlarda başı Bitcoin, ikinci sırayı Ethereum ve üçüncü sırayı ilginç bir şekilde Cardano çekiyor.

Peki yatırımcılar bundan sonra ne beklemeli? Aslında 44.000 dolar Bitcoin için çok kritikti ve bunun altına mum gelmesi durumu değiştirdi.

Bitcoin’in önümüzdeki günlerde 44.000 dolar altı kapanış yapması, ayının en büyük işareti olabilir. Öte yandan bunun Mart 2020’deki gibi geçici bir düşüş olduğunu düşünen analistler de mevcut.

Düşüş hakkında elle tutulur net bir bilgi olmasa da yeni omicron varyantının piyasayı olumsuz etkilediği nedenler arasında.

Ayrıca ABD’de sene sonu vergi ödemeleri sebebiyle şirketlerin kripto para bozduğu bilinen bir olay bu sebeple Aralık ayları kripto piyasasında genelde inişli çıkışlı olarak karşımıza çıkıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu