Kripto Para

Kripto Para Şirketi BlockFi, SEC’e 100 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek!

Kripto para kredi platformu BlockFi, yüksek getirili faiz hesapları nedeniyle SEC'e 100 milyon dolar ceza ödemek zorunda kalacak.

Kripto para kredi platformu BlockFi, SEC ve diğer ABD’li yetkililer tarafından açılan soruşturmalar kapsamında uzlaşmak amacıyla 100 milyon dolar ödeme yapmayı kabul etti.

Bloomberg’in anonim kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, BlockFi, ABD’li müşterilerine sunduğu yüksek getirili hesap uygulamasına da son vermek zorunda kalacak.

BlockFi sözcüsü Madelyn McHugh, yaptığı açıklamalarında ‘piyasa söylentilerine dair yorum yapmayacağını’ söyledi.

Buna ek olarak McHugh, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Müşterilerimizin varlıklarının BlockFi platformunda korunduğunu ve faiz hesabına sahip olan müşterilerimizin de her zaman olduğu gibi kripto para faizi kazanmaya devam edeceklerini söyleyebilirim.”

Sözcünün bu yorumu, platformda halihazırda hesabı olan kişilerin faiz getirisinden yararlanmaya devam edeceği anlamına geliyor olabilir.

SEC, BlockFi’ın Kayıtsız Bir Şekilde Menkul Kıymet Hizmeti Verdiğini İddia Etmişti

BlockFi, müşterilerinin Bitcoin, Ethereum ve Tether gibi kripto paraları platformda kilitlemesi karşılığında yüksek faiz ödeme modeli ile çalışıyor. Şirket daha sonra bu kilitli fonları daha yüksek faizlerle diğer müşterilerine borç olarak veriyor. Bununla birlikte SEC, Kasım ayında yaptığı açıklamasında BlockFi’ın bu faiz hesaplarının kayıtsız birer menkul kıymet olduğunu açıklamıştı.

Platformda kripto para yatırılması karşılığında %5 ila %10 arasında getiriler elde edilebiliyor.

Alabama, Kentucky, New Jersey, Teksas ve Vermont eyaletlerinin BlockFi’dan faaliyetlerini durdurmalarını istemelerinden sonra SEC de konuya müdahil olmuştu.

Bununla birlikte, aralarında Celsius’un da bulunduğu diğer kripto para kredi kuruluşları da eyalet ve federal çapta denetleyicilerin yoğun gözetimi altındalar. Coinbase, Eylül ayında planladığı yüksek getirili kredi ürününü piyasa sürmek üzereyken SEC’in tehditleri nedeniyle bu projeden vazgeçmişti.

100 milyon dolarlık bu ceza, doğru olması durumunda, kripto paralara uygulanan en büyük yaptırımlardan biri olarak tarihe geçecek.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu