AnalizKripto Para

Kripto paralar neden düşüyor?

Bitcoin kısa süre içerisinde 700 dolar civarında kayıp yaşadı, bunun sebebi ne?

Kripto para birimlerinde yaşanan düşüşler zirveyi aştı, yatırımcıların canına tak ettirdi. Bitcoin neden düşüyor? Sorularına yanıt arayan yatırımcılar ise internet üzerinde sürekli kendileri gibi yatırımcılar tarafından yapılan ve doğru olmayan yorumların kendilerine zarar verebilecek olduklarının haklı endişesi ile arayışa girdiler. Bitcoin ve kripto paraların fiyatı neden düştü, düşüyor sorularının sorulmasına sebep olan bugün ki son piyasa vakaları yatırımcıların piyasadan çıkmasına kadar varan neticelere sebep oldu.

Bir süre önce Bitcoin fiyatı 6.450 dolar ve 6.350 dolar arasında denge kurmuş ve neredeyse 1 ayı aşkın sürede bu denge seviyesi devam etmişti. Herkes fiyatın ne zaman denge seviyesinden çıkacak olduğunu ve yıl sonu rekoruna doğru adımların hangi tarihte atılacak olduğunu kendi kendine sormaya başlamış ve fiyat konusunda beklentilerinin çok yüksek olduğunu ifade etmişti.

Piyasaya gerek bir takım taraflı analistler, gerek ise bir takım yatırımcıları yanlış yönlendirmek isteyen bireysel yatırımcılar tarafından ”Bitcoin bir anda yükselecek ve 20 bin dolar üstünü bir anda görecek” açıklamaları art arda gelmeye başlamış durumdaydı.

Analistler ve yorumculara güvenilmemesi gerektiğini öğretti

Bitcoin ve kripto paralarda bugün yaşanan %20’leri aşan düşüşler ise yatırımcılara bir kez daha tamamen kendi kararları ile hareket etmeleri gerektiğini gösterdi. Piyasanın uzunca bir süreden beridir beklediği büyük yükseliş beklentisi bugün tam tersine dönerek, analistlerin ve bireysel yatırımcı yorumlarının bir yere kadar doğru olabildiğini ve bugün yaşandığı üzere düşüş zamanlarında ”yükselecek, kesin yükselecek” diyen analistlerin sessiz kaldığını gün yüzüne çıkardı.

Fiyat düşüşleri ve yükselişleri olması son derece normal iken, bazı analistler fiyatın asla 6.000 dolar altına düşmeyecek olduğuna yönelik şüpheli iddialar ortaya atmış ve yatırımcıların kripto paralardan asla vazgeçmemeleri önerisi ile yatırımcıları sürekli alım yapmaya ve daha fazla yatırımlarını yükseltmeye çağırmıştı.

Bugün ise bu açıklamalar geride kaldı ve piyasada ”cehennem” etkisi yüzünü hızlı ve sert bir şekilde gösterdi. Piyasa hacmi 187 milyar dolara 20 milyar dolara yakın bir düşüş ile gerilerken, piyasada Bitcoin hakimiyeti ise %53.66 oranına yükseldi.

Bitcoin Cash hard forku etkili

Bitcoin Cash fiyatı bugün güne en fazla düşüş yaşayan ve en fazla düşüş yaşamaya devam eden kripto para olarak başladı. Bitcoin Cash hard forkunun yarın yapılacak olmasından dolayı satışlar yükselmiş, alımlar ise minimum seviyeye düşmüştü. Bitcoin Cash fiyatının düşmesi diğer kripto para birimlerini de tetiklerken, sadece bu değil, uzun süredir büyük yatırımcıların rol oynadığı piyasada büyük düşüşün bir günü olacağı tahmin ediliyordu.

Spekülatörlerin fiyatı 2.500 dolara kadar düşürmeden 20 bin doları görmesine izin vermeyecek olduğuna dair yapılan yorumlar, piyasanın en düşük seviyelere düşerek, daha sonra 20 bin dolar seviyesine yükselerek Bitcoin ile tüm diğer kripto paraları yükseltecek olduğu beklentisi bugün itibari ile belki de gerçek olmaya başlamış olabilir.

Dengelenme süreci satışları arttırdı

Yatırımcılar piyasada çıkan beklentilere uydular ve bugüne kadar yükselecek olduğu inancı ile Bitcoin’de tutundular. Bugün ise Bitcoin Cash hard forkunun beklentisi, XRP ve BCH’nin son 2 haftadır %30’dan daha fazla değer kazandığı sırada Bitcoin’in yerinde sayıyor olmasından dolayı yatırımlarını satma yolunu tercih ettiler ve bugün satışlarında en büyük rolü oynadılar.

Bazı kripto para borsalarının da bu düşüşlerin arkasında olduğuna yönelik olarak bir takım iddialar ortaya atılsa da en büyük etkinin mevcut büyük yatırımcıların satışları dolayısı ile olduğu, alımların azalması, beklentilerin yıl sonu için olmayacak olduğuna yönelik olarak ”balon oldu” yorumlarının sonucunda düşüşlerin bugün en yüksek seviyeye ulaşmasına sebep oldu.

İlgili Haber
Şok iddia: Binance boğa sezonunun gelmesini engelliyor!

Geçen sene Eylül ayında 3.000 dolar bandında olan Bitcoin’i bu sene 2.500 dolara düşmesinin ardından 20 bin dolar seviyesini geçip geçemeyecek olduğu merakı sararken, kripto para piyasalarının 187 milyar dolar ve altında piyasa hacmine sahip olması spekülatörlerin piyasada daha rahat ve daha az harcamalar ve daha az uğraş vererek fiyatlarda oynamalar yapmalarına yardımcı olabileceğine inanılan bir konu oldu.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu