Kripto HaberleriHaberlerKripto paralar ve yasadışı satışlar ile ilişkisi

Kripto paralar ve yasadışı satışlar ile ilişkisi

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Yasadışı ürünlerin ticaretinde kripto paraların kullanımını ele aldığımız zaman farklı farklı alanlarda karşımıza binlerce farklı sonuç çıkıyor ve görünenden daha fazla insanın kripto paralar ile ilgilendiğinin farkına varıyoruz. Yeni geliştirilen e-ticaret siteleri ve bunun dışında karanlık internet ortamı ve sıradan Google’da yapılan aramalarda karşımıza çıkan alışveriş sitelerinde ödeme olarak her zaman kredi kartı veya banka kartı ile birlikte havale ve EFT seçenekleri veya en son seçenek olarak kapıda ödeme seçeneklerinden birisi çok nadiren ise mobil ödeme seçeneğini görür ve bu seçeneklerden bir tanesini kullanırız. Bunun nedeni ise bu seçeneklerin tüm dünyada kabul görmesi ve neredeyse herkes tarafından aktif olarak kullanılan ödeme sistemleri olması ve alternatiflerinin hiçbir zaman olmayışından kaynaklanıyor.

Ama dünya gelişiyor, artık dünyada insanların kullanabilecek oldukları bazı yeni teknolojiler ve ödeme sistemleri var. Bu sistemlerin en başında kripto paralar ile ödeme seçenekleri geliyor. Kripto para ile ödeme seçenekleri iyi niyetli olarak kullanılması durumunda insanlar için alternatif ve kolay bir ödeme türü olmasına rağmen kötü niyetli kullanım oranlarının git gide daha fazla artıyor olması ve kripto para kullanımının git gide çok daha kötü alanlarda kullanılabilir hale geliyor olması insanları oldukça fazla yakından ilgilendiriyor ve endişelendiriyor. Bir kişinin rahatlıkla girip ödeme yapabilecek olduğu internet sitelerinin dışında yasadışı ürünlerin satıldığı veya internet üzerinden satışı yasak olan ürünler ile fiziksel olarak satışı yasak olan ürünlerin satışları artık kripto paralar ile yapılıyor ve bundan neredeyse kimsenin haberi dahi olmuyor.

Nedeni ise kripto para ile yapılan tüm ödemelerin gizli olması ve kripto para borsası tarafından dahi karşı tarafın kim olduğuna dair eğer ki aynı borsada değilse kim olduğunun anlaşılması hiç mümkün değil. Bu konuda aynı borsada olan kişilerin bilgilerinin görünmesi ile ilgili bilgiler var iken, bazı borsalar bununla ilgili açıklama yapmıyor ve kendi gizlilik, güvenliklerini korumak için dışarıya bilgi verilmesini hoş görmediklerinden dolayı sorulara dahi cevap vermiyorlar. Bu bilgilerin nasıl korunduğu ve nasıl saklandığı konusu ise tamamen ilgili kripto para borsasının yönetiminin aldığı karar ve düzene bağlı olarak değişebiliyor. Genellikle bilgi sahibi olunsa ve borsa tarafından görünüyor olsa bile ne için ödeme yapıldığı, neden ve nasıl ödeme yapıldığı bilgileri saklı tutulduğu için güvenlik sorunu yaşanmıyor.

İlaç satışlarında patlama var

Kripto para ile ödeme alarak ilaç satışı yapan ve yasadışı olarak ilaç satan onlarca farklı internet sitesi insan hayatını riske atıyor ve yasaklanmış ilaçların dahi satışlarını kripto paraları kullanarak yapabiliyorlar. Bu ilaçların arasında daha çok reçete olmada satılmayan veya piyasadan kaldırılmış ama elde kalan ilaçlar ile üretimine gizli olarak devam edilen bir takım ilaçlar bulunuyor. Bunların büyük bir kısmı DARK WEB olarak adlandırılan karanlık internet platformunda gerçekleşiyor ve kimi zaman insanlar burada yaptıkları alışverişlerde kendilerini ölüme sürükleyebilecek kadar güçlü etkilere sahip olan ilaçları satın alabiliyorlar.

Her bir ilacın ayrı ayrı belirlendiği ve her birinin ayrı özellikler ve isimler taşıdığı karanlık internette, ilaç ticareti sürekli olarak kripto paralar ile yapılırken, normal web sayfalarında da buna dair benzer olarak satışlar yapıldığını görmek mümkün.

Yasadışı ürünler neden kripto paralar ile satılıyor?

Yasal olmayan ürünlerin veya yasaklanmış olan bazı ürünlerin tamamen güvenilir ve gizli olarak kalmasını elde etmek için kripto paraların kullanımı şart. Gerek uyuşturucu satışlarında, gerek diğer farklı yasadışı ve tavsiye edilmeyen ürünlerin satışlarının kripto paralar ile yapılması bir güvenlik kalkanı olarak değerlendiriliyor ve bu güvenlik kalkanının hiçbir güvenlik birimi tarafından görüntülenemiyor ve bilinemiyor olması bir araç olarak gösteriliyor. Bu sayede satışı yapan kişi alıcıyı, alıcı ise satıcıyı tanımadığından birbirlerini ihbar etme şansları dahi olmuyor.

Adres ve teslim konusunda ise uyanık satıcılar ve alıcıların bazı önerileri bulunuyor. Bu öneriler arasında risk alan kişiler, teslim edilecek olan ürünün harabe bir fabrika gibi bir yere bırakılmasını ve o yerden kendisinin daha sonra alacak olduğunu belirterek ev adresini vermiyor ve kendisini gizleyerek gittiği bu yerde istediği ürüne erişim şansına sahip oluyor. Bu durum çoğu kez karanlık internet ile ilgilenen kişiler tarafından dahi bilinmeyen ve sadece profesyoneller tarafından bilinen bir yöntem iken, bazı alıcılar ve satıcılar ise yaptıkları anlaşmalar gereği bazı yerde unutulmuş gibi görünen poşet, çanta veya atılmış ürün gibi gösterilen ama dikkat çekici olmayan ürünlerin arasında bu tür yasadışı ürünlerin kendilerine teslim edilmesini isteyebiliyor.

Bu sayede hem güvenlik önlemi alan satıcı ve alıcı olası bir sorun olmadan satış ve alım işlemine son noktayı koyabiliyor, ve bunun sonucunda yasadışı olan ürünün satışını yapmış oluyor.

Hükümetler etkin bir şekilde kontrol edemiyor

Karanlık internet iddia edildiği gibi hiçbir hükümet tarafından detaylı olarak kontrol edilemiyor ve bununla ilgili hurafeler ortaya atılıyor. Hükümetlerin kripto paralar ile yapılan alım ve satışlarda bilgisinin olmaması ve sıradan Google’ı bile kontrol edilmesinin mümkün olmaması dolayısı ile daha etkin bir mücadele etmek gerektiği ortaya çıkıyor.

Zaman içerisinde insanların kripto paralar ile daha iyi ve daha kötü olmak üzere ikiye ayrılacak şekilde kendilerini belli edecek olan ve belli etmeyecek olan yeni teknolojileri kullanmaya başlamaları, bu teknolojilerin denetimlerinin daha iyi yapılması ile birlikte bu tür olası yasal olmayan ve insan hayatını riske atan satışların önüne geçilmesinin mümkün olabilecek olduğu düşünülüyor.

Etkin bir şekilde kontrol edilemeyen karanlık internet, Google ve site arama ve sonuçlarının etkili bir şekilde kontrol edilmesinin mümkün olmama nedeni olarak yetersiz teknoloji gösteriliyor. Teknolojinin bir yapay zeka yardımı ile kendisini denetlemesi mümkün olması durumunda bu tür problemler ve insan hayatını riske atan en azından görünür kısımda olan tehlikeli durumların önüne geçilebileceği, kripto paralarında buna paralel olarak gelişmesinin sonucunda daha aktif kullanımının yapılabilecek olduğu tahmin ediliyor.

*Bu sayfada yazılı olan içeriklerin tamamı bilgi vermek amacı ile oluşturulmuştur ve kötü niyet ile kullanılması durumunda Bitcoinsistemi.com asla sorumluluk kabul etmeyecektir. Açık bir şekilde internet sitesi bilgisi ve adres bilgisinin verilmeme ve detaylı bilgi verilmeme nedeni olarak olası kötüye kullanımı engellemek ve yasal yükümlülükler dolayısı ile bazı konularda bilgi vermemeyi gerek yasal, gerek kendi insiyatifimiz doğrultusunda tercih etmiş bulunmaktayız.

**Yazılı veya basılı medyada yer alan kripto para ile ödeme seçenekleri bazı siteler tarafından güvenle kullanılabilir. Örneğin, bir koltuk veya cep telefonu almak istemeniz durumunda çok bilindik alışveriş sitesinden istediğiniz ürünü almanız yasal olarak vergisi ödendiği sürece ve telefon ile ilgili bir problem yok ise engel değildir. Ama yasadışı ürünlerin alımı ve satımı yasalara aykırıdır ve büyük cezalar ile engellenmesi hedeflenmektedir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları