coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinLitecoin ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Litecoin ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Litecoin ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dünyada çıkarılan ilk para birimi olan Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürülmüştür. Açık kaynak kodlu bir yapıya sahip olan Bitcoin, böylece herkes tarafından geliştirilebilir ve başka projelerde kullanılabilir.

 

Litecoin ise 2011 yılında tanıtımı yapılan bir kripto para birimidir. Piyasaya girerken, Bitcoin altınsa, bizde gümüş olacağız diyerek iddialı bir açıklama yapmışlardı. Bugün yani 03.02.2018 tarihi itibariyle Litecoin, 8. olarak dijital para birimi listesindedir.

 

Litecoin İle Bitcoin arasında fark

  • Bitcoin’de üretilecek maksimum coin miktarı 21 milyon iken, Litecoin’de ise 84 milyondur.
  • Bitcoin SHA-256 algoritmasını kullanırken, Litecoin Scrypt algoritmasını kullanır.
  • Bitcoin’de blok süresi ortalama 10 dakikadır. Litecoin’de ise blok süresi 2,5 dakika…
  • Blok ödülleri Bitcoin’de 12 BTC iken bu rakam Litecoin’de 25 LTC’dir.
  • Bitcoin’in piyasa değeri 157 milyar dolar, Litecoin’in ise 8 milyar dolardır.

 

İşlem Farklılıkları

Litecoin işlemleri Bitcoin’den daha hızlı doğrular. Litecoin ile Bitcoin arasındaki en temel fark budur. Bunun etkileri şöyledir:

 

  • Litecoin, daha hızlı blok üretimi sayesinde daha yüksek hacimlerde işlem yapabilir. Bitcoin bunu eşleştirmeye çalışacak olursa, Bitcoin ağındaki herkesin şu anda çalışmakta olduğu kodda önemli güncellemeler yapması gerekir.

 

  • Bu daha yüksek hacimdeki blokların dezavantajı da var tabii. Litecoin blok zinciri Bitcoin blok zincirinden orantılı olarak daha büyük olacak ve daha çok yetim bloklar olacak.

 

Litecoin’in daha hızlı blok süresi, çift harcamalı saldırı riskini azaltır – bu, her iki ağın aynı hash gücüne sahip olması durumunda teoriktir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları