Kripto HaberleriAltcoinMahkemeden Terra Kararı! LUNA Menkul Kıymet Mi?

Mahkemeden Terra Kararı! LUNA Menkul Kıymet Mi?

Güney Kore mahkemesi Terra'nın menkul kıymet olmadığına karar verdi.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

2022 yılının Mayıs ayında kendisi ile birlikte tüm kripto para piyasasına da büyük çöküş yaşatan Terra (LUNA) için Güney Kore Mahkemesi’nden önemli bir karar çıktı.

Güney Kore’nin yerel haber ajansının raporuna göre Seul Güney Kore Bölge Mahkemesi Luna Classic’in (LUNC) menkul kıymet olmayan bir kripto para olduğuna karar verdi.

Mahkemenin bu kararı Terraform Labs’ın kurucu ortağı Do Kwon‘u Sermaye Piyasası Yasasını ihlal etmekle suçlayan ve LUNA’nın menkul kıymet olduğunu iddia eden savcılar için beklenmedik bir karar oldu.

Mahkeme kararında LUNA’nın menkul kıymet niteliğinde olmayan bir kripto para olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“LUNA’yı (şimdi LUNC) Sermaye Piyasası Kanunu ile düzenlenebilen bir finansal yatırım ürünü olarak görmek zor.

Bu bağlamda da LUNA’nın Sermaye Piyasaları Kanunu çerçevesinde regüle edilemez.”

Mahkemenin son LUNA kararı gibi başka Güney Kore mahkemelerinin çoğu da kriptoların menkul kıymetler olarak incelenemeyeceğine dair kararlar vermişti.

Güney Kore mahkemesinin LUNA kararına rağmen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Terraform CEO’su Do Kwon’u LUNA üzerinden yatırımcıları dolandırmakla suçlamıştı.

SEC ayrıca Terra ekosisteminin algoritmik stablecoini UST ve kripto parası LUNA’nın kripto varlık yatırım sözleşmesi” olduğunu iddia ediyor.

Bu bağlamda Do Kwon’un da kripto varlık menkul kıymetlerini içeren dolandırıcılık yaptığını savunuyor.

SEC Do Kwon’a açtığı davada Do Kwon ve Terraform’un kar elde etmek için yatırımcılara kripto varlık menkul kıymetleri pazarladığını ve LUNA tokenlerini pazarlarken yatırımcıları yanılttığını da belirtti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Piyasa Değeri

Detay