Kripto Para

Malezya 2019 Yılını Beklediğini Açıkladı

Malezya hükümeti kripto para adımlarını atmaya başlayacak olduklarını ve 4 ay içerisinde yeni yasaların geçerli olacak olduğunu açıkladı.

Malezya‘nın Maliye Bakanı Lim Guan Eng, kripto paralar, zincir teknolojisi ve ICO’lar hakkında yeni bir dizi yasaların devreye girmesi için 2019 yılının ilk 3 ayının beklenmesi gerektiğini ve gelecek yıl ilk 3 ay içerisinde tüm önlemlerin alınmaya başlayacak olduğunu açıkladı.

Kripto paralar ve zincir teknolojisi ile birlikte ICO’lar hakkında alınacak olan önlemlerin sayesinde kripto para sahiplerinin oldukça kritik yasalar ile karşı karşıya kalabilecek oldukları tahmin edilen ülkede, ülke genelinde geçerli olacak yasaların hükümet tarafından alınmış olacak olması ülkede yaşanan dolandırıcılık ve güvenlik sorunlarının son bulmasına yarayacak. Yasal önlemlerin yeterli düzeyde alınması durumunda ülkedeki kripto para sorunlarının giderilmiş olması ve ICO’lar konusunda bir süre önce başlayan boşluğun doldurulacak olması ülkedeki durumun kötüye gitmesini engelleyecek ve yasal önlemler sayesinde kripto para yatırımcılarının hakkını koruduğu kadar kripto para borsalarının haklarını da korumuş olacak.

Bakanlık araştırmayı sürdürüyor

Malezya‘nın Maliye Bakanı Lim Guan Eng, bakanlıkların kripto paralar, ICO ve zincir teknolojisine dair tüm konularda araştırmalar yapmaya devam ettiklerini ve yapılacak olan mevcut araştırmalar kapsamı dahilinde yasal önlemlerin daha büyük oranda alınabilecek olduğunu açıkladı. Ülke, yasal önlemlerin henüz olmadığı bir ülke olmasından kripto paralar ile para aklama, dolandırıcılık, fuhuş, kara para aklamayla yapılan ticaret ve bir takım diğer konularda problemler yaşıyor ve yaşadığı bu problemlerin boyutu önlemler olmadığından mahkemelere intikal etse bile doğru kararlar alınamıyor.

Devletler birim kurmalı

Malezya’da alınacak olan kripto para yasaları sayesinde birkaç adım daha fazla önlem alınmış olacak olsa da gelecekte daha büyük kripto para vakalarının yaşanabilecek olduğu göz önünde bulundurulduğunda yatırımcıların korunması ve doğru kararlar verilebilmesi için kripto paralar ile ilgilenen ekiplerin kurulması gerekiyor. Birçok ülke henüz Maliye ve Ekonomi Bakanlıkları kapsamında sadece kripto paralar ve ICO’lar ile ilgilenen ekiplere ve bu konunun uzmanı kişilere sahip değil. ABD ve İngiltere dışında Çin bu konuda birçok farklı adım atarken Rusya çok geride kaldı ve Avrupa ülkeleri henüz bu konuda pek adım atabilmişe benzemiyor. Gelecekte ise bugünden atılacak olan kripto para adımlarının ve yasalarının etkisi çok büyük olabileceğinden ülke hükümetlerinin bu konularda doğru kararlar ve hızlı kararlar vermesi gerekiyor.

ABD’de yapılan araştırmaların dışında Norveç’te 24 yaşındaki gencin kripto para dolayısı ile öldürülmesi, kripto paralar ile her gün binlerce dolar hatta milyonlarca dolar para aklanıyor olması dünyanın her ülkesinde benzer problemler olabilecek olduğunu ve bu problemlerin sadece tecrübeli ve kripto paraları bilen güvenlik yetkilileri tarafından çözülebilecek olduğunu göstermekte. Yasal olarak önlemler alınırken bunun yanında kripto paralar ile ilgili ülkelerin küçük ekipler oluşturması, oluşturacak oldukları bu ekiplerin ülkedeki kripto para olayları dışında başka vakalar ile ilgilenmemesi hem olayların çok hızlı çözülmesini, bunun yanısıra kripto paralar konusunda ülkedeki sorunların daha kısa sürede ve çabuk olarak saptanarak hemen önlemler alınmasını kolaylaştırabilecek.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu