blank
HaberlerKripto Para

Malta Yasalarının İyi Olduğunu Düşünüyor

Malta'da yetkililer kripto para yasalarının iyi olduğunu düşünüyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) kripto para ve Blockchain teknolojisi şirketlerine çok fazla yasal hak tanıması ve bu kategoride olan şirketlere çok fazla imkan sağlamasından dolayı AB üyesi ülke Malta hakkında ”kripto para ve Blockchain adası” çalışmasında bir takım yasal düzenlemeler yapmasını istemişti. Uluslararası Para Fonu (IMF) kripto para ve Blockchain teknolojisi şirketlerinin düzenlemelere tabi tutulmasını istemiş ve bu şirketlere sunulmuş olan yasal hakların çok kritik  düzeyde olduğunu ve bu hakları kullanan şirketlerin ciddi yasal boşluklar olması nedeniyle tüm dünya ekonomisi için belirli bir tehdit yaratma riski olduğunu açıklamıştı.

Malta, Binance’ın (dünyanın en büyük işlem hacmine sahip kripto para borsası) merkezi olan ve kurulduğu ülke olması ile başlayan zamanda, kripto para şirketlerinin merkezi olmak için bazı çalışmalar ve düzenlemeler yaptı. BM’de konuşan yetkililer, kripto para şirketleri için çok büyük haklar sunduklarını ve bu haklardan yararlanmak isteyen şirketlerin Malta’yı ziyaret etmesini istemişti. Bitcoin ve farklı kripto para birimlerinin her biri için belirli yasal kısıtlamalar olmadığı, tüm kripto para birimlerinin özgürce alım ve satım yapılabildiği Malta’da yasaların asla kripto para ve zincir teknolojisine yönelik kısıtlayıcı olmaması nedeniyle şirketler tarafından çokça tercih ediliyor.

Malta neden önlem almıyor?

Malta’da neden kripto para şirketleri ve Blockchain teknolojisi şirketleri için yasal önlemler alınmadığı konusu tartışma konusu. Şirketler için aslında Malta bazı yasal düzenlemeler yaptı ve bu düzenlemeler ülkede bir süre önce tüm şirketler tarafından uygulanması gerektiği uyarısı yapıldı. Şirketler için uygulanan yasalar nedeniyle ülke bir süredir kripto para şirketlerine uygulanan yasal kararların Blockchain teknolojisi içinde uygulanması konusunda yetkililer bazı kararlar aldı.

Blockchain teknolojisi şirketlerinin istihdam yaratması ve ülkede sayılı kişiyi işe alarak, Malta’nın AB’de Blockchain teknolojisi adası ve kripto para adası olma yolunda olması ülkeye yabancı kripto para ve Blockchain teknolojisi şirketlerinin yatırım yaparak ofisler ve merkezler kurmasına sebep olsa da bu ülke için risk yaratan faktörlerin olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF), ülke yasalarının bu şirketler için çok fazla hak sunduğunu, şirketlerin yasal olmayan adımlar atmasının çok kolay olabilecek olduğunu ve bazı risklerin olmasının ülke ekonomisi ile dünya ekonomisini gelecekte tehdit edebileceğini açıkladı. Hemen önlemler alınmasını isteyen IMF’ye göre Malta hükümeti AB üyesi olarak gerekli önlemleri almazsa AB ülkeleri de ekonomik olarak önlemler alınmaması durumunda etkilenebilir ve ekonomik sorunların dışında kripto para şirketlerinin siber saldırganlar, terör örgütlerinin finanse edilmesinde aracı olarak kullanımaları ve bunu fark bile etmeyebilecek oldukları konusunda yasal yaptırım ve önlemleri tekrar gözden geçirmesi isteniyor.

Malta: Yasalarımız yeterli

Malta hükümetinden bazı yetkililer ise bugün İngiltere merkezli bir kripto para sitesine yaptıkları açıklamada, Malta’nın gerekli tüm yasal kararları aldığını ve kripto para şirketleri, Blockchain teknolojisi şirketleri için gerekli olan kararların uygulandığını açıkladı. Blockchain teknolojisi şirketlerinin yasal olarak bazı sınırlamalara tabi tutulduğu, kripto para borsalarının takip edildiği ve yapacak oldukları işlemler için belirli yasal sınırlar olduğunu açıkladı.

Malta’da fiziksel bir merkezi olan Diaman Group’un CEO’su Daniele Bernardi:

“Malta’daki asıl sorun, Malta’daki tüm bankaların, AML politikasını çiğneme korkusundan ötürü kripto şirketleri için herhangi bir hesap açmamasıdır. Eğer çok fazla Bitcoin kullanıyorsanız, onu fiat’a çeviremiyorsanız, kara para aklamayı Malta’da tamamlayamazsınız. ”  dedi.

Malta’da 71 yaşındaki siyasetçi Galea:

“Malta’da iş yapmak isteyen tüm operatörlerin, acentelerin ve hizmet sağlayıcıların, normalde Avrupa düzeyinde gerekenlerin üzerinde her zaman uygulamaları gereken belirli yasaları vardır. Malta’daki AML çerçevesi altındaki yükümlülüklerine katı bir şekilde uyması gerekir. Çoğunlukla borsalar ve ICO’larla ilişkili olan bu [kripto para şirketleri] gibi yeni bir endüstri ile ilgili belirli riskleri kabul ediyoruz ve bu nedenle başlangıçtan itibaren ele almak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. ” dedi.

Alvarez & Marsal kıdemli direktörü Mike Carter ise örneklerle konuya açıklık getirmeye çalıştı.

“2013-2017 yılları arasında sadece 92 kara para aklama soruşturması gerçekleştirildi. Temmuz 2018’de, Avrupa Bankacılık Otoritesi, Malta’nın kara para aklama kanunlarının uygulanmasını ”genel ve sistematik eksiklikleri” öne sürerek sert bir şekilde eleştirdi. 2018’de Avrupa Merkez Bankası, 2014’ten beri Malta’da faaliyet gösteren Pilatus Bank’ın bankacılık lisansını geri çekerek Malta Mali İstihbarat Analiz Birimi’nin kara para aklama faaliyetlerini ele alma konusunda soruşturma başlattı.” dedi.

Milliyetçi Parti (PN) açıklama yaptı

Milliyetçi Parti (PN) ise Malta’da kripto para ve Blockchain adası olmak istiyorsa gerekli olan güvenlik önlemlerinin mevcut iktidar partisi tarafından alınmasını ve başkan tarafından gerekli güvenlik önlemleri konusunda AB yasalarına uymaları gerektiğini açıkladı. AB’nin yeni İsviçre olmasının doğru olmadığın ve AB üyesi olduğunu düşünen Milliyetçi Parti (PN) yetkilileri, ülkenin İsviçre kadar fazla parası olmadığını ve AB üyesi olmasından dolayı İsviçre’nin yaptıklarını yapamayacak olduğunu düşünüyor.

“Hükümet Malta’nın Blockchain Adası olmasını gerçekten istiyorsa, Maltalı işçilerin bu yenilikçi sektörde büyümesi ve gelişmesi için gerekli tüm uzmanlığı sağlayabilecek şirketlerden sağlam ve güvenilir bir yatırım yapmalıdır. Hükümet, operatörlere lisans verilmeden önce durum tespiti yapılmasını sağlamalıdır.” dedi.

Malta yakın zamanda kripto para ve Blockchain şirketlerine yönelik olarak, kripto para sahiplerinin de uyması gereken bazı yasal kararlar verebilir ve ülkede, kripto para şirketlerine yönelik olarak tarihin en ağır düzenlemelerine uyması istenebilir. AB üyesi Malta, AB tarafından verilen önerilere uymak zorunda ve uymaması durumunda ağır cezalar ödemek zorunda kalabilir. AB’nin yasal kararlarının Malta tarafından uygulandığı bilinmekte.

AB üyesi Malta’da kripto paraların geleceği aydınlık ve Blockchain teknolojisi şirketlerinin geleceği de aydınlık. Bu aydınlık geleceğin bir anda karanlık gelecek olmasının önünde ise bir garanti verilmemekte ve hükümet şirketlere bu konuda garanti vermemekte.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Başa dön tuşu