Haberler

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Konusunda Bir Adım Da Gana’dan!

Gana, Güney Afrika'dan sonra dijital para birimini destekleme yolunda atım atan 2. ülke olacak.

Ülkeler arası merkez bankası dijital para birimi (CBDC) rekabeti sürerken bir ülkeden daha CBDC’ye yeşil ışık geldi. Gana bu rekabette yer alan ülkelerden biri olacağını duyurdu.

Hatırlanacak olursa CBDC konusunda ilk adımı atan ülke Güney Afrika olmuştu. Ülkenin ünlü R&B şarkıcısı Akon, geçen yıl inşa etmeyi planladığı fütüristik bir akıllı şehir planıyla gündeme gelmişti. Şehirde kullanılması planlanan dijital para biriminin ise Blockchain tabanlı “Akoin” olacağı belirtilmişti. Şimdi ise bir adım da Gana’dan geldi.

CBDC konusunda çalışmalarını hızlandıran ülke pilot programını eylül ayında hayata geçireceğini duyurdu.

Vali Yardımcısı Maxwell Opoku-Afari, “Modern Gana”ya yaptığı açıklamada eylül ayında pilot çalışmalarına başlanacak olan CBDC’nin finansal katılımı ilerleteceğini ayrıca ödeme sisteminin verimliliğini ve istikrarını özendirerek finans sektöründeki rekabeti daha da iyi boyutlara taşıyacağını belirtti.

Bugün ülkede kullanılan e-para sisteminin yetersizliğinden ve mevcut sistemde nakit para tarafından desteklenmeyen bir alt yapıya sahip olunduğundan söz konusu e-paranın ihtiyaçları karşılayamadığını söyledi.
Buna karşın CBDC’nin tek başına bir para birimi olduğundan ve nakit görevi gördüğünden dem vuran Vali Yardımcısı, fintech ve bankalar gibi finansal kurumların dijital nakitte değer artışı sağlayabileceklerini ifade etti.

Eğer işler planlandığı gibi giderse Gana Merkez Bankası CBDC’sini mobil para üzerinden daha fazla vatandaşla buluşturabilecek, bunun sonucunda da vergi tabanı genişleyecek ve mali katılım ciddi anlamda desteklenmiş olacak.

Şu an için ülkede kripto para birimlerinin kullanımı yasal değil ancak Opoku-Afari’nin şu sözleri hükumetin dijital paralar konusuna son derece sıcak baktığını ve değişen dünya düzeninde dijital paralara olan ihtiyacın kabul gördüğünü açıkça ortaya koyuyor:

Blockchain teknolojisi büyük övgülere layık bir sistem, biz de hükumet olarak bu teknolojiyi inceleyen bir ekip kurduk ve çalışmalara başladık.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
alim

Bokçeyn inanılmaz bir şey


Başa dön tuşu