Monero

Monero’nun (XMR) Geliştiricisi, Dolandırıcılık Suçuyla Gözaltında!

Riccardo Spagni, gözaltına alındı.

Gizlilik odaklı kripto para birimleri arasında en ünlü ve popülerlerden birisi olan Monero’nun (XMR) en önemli ismi gözaltına alındı. Bu gözaltı ise sanıldığı gibi Monero’nun gizliliği ve bunun hükümetlere yönelik riskleri nedeniyle olmadı.

Monero Geliştiricisi Tutuklandı

Riccardo “Fluffypony” Spagni, kurumsal dolandırıcılık suçlamasından dolayı gözaltına alındı. Spagni 2009 yılında Güney Afrika merkezli bir şirket olan Cape Cookies bünyesinde çalışıyordu ve ünlü ismin kurumsal dolandırıcılık ile evrakta sahtecilik yaptığı belirtiliyor.

Ensync isimli bir şirketin evraklarını da değiştirdiği iddia edilen Spagni’nin aslında olmayan ödemeleri bu şekilde kendi hesabına geçirdiği vurgulanmakta.

Spagni buna ek olarak Cape Cookies’in ürün fiyatlarını da şişirip bundan kar elde etmekle suçlanıyor. Ünlü ismin bu dolandırıcılık sonucunda 99.000 dolara yakın bir para elde ettiği mahkeme evraklarında belirtilmekte.

Söz konusu evraklarda kendisinin ciddi miktarda kripto para fonuna sahip olduğunu ve kaçma riskinin bulunduğunu da belirtiyor. Spagni’nin tahmini varlıklarının 1 milyon doların üzerinde olduğu tahmin edilmekte.

New York’tan Los Cabos’a kendi özel uçağıyla giden Spagni’nin Nashville içerisinde yakıt ikmali yaparken gözaltına alındığı belirtildi. Şu an için ABD hükümetinin gözetiminde olan Spagni, suçlu bulunursa Güney Afrika’ya iade edilebilir ve 20 yıla kadar hapis cezası alabilir.

Monero’nun en önemli isimlerinden birisi olan Spagni, geçtiğimiz yıldan beri ise bu görevini devam ettirmiyordu.

Ancak hala elinde yüklü miktarda XMR tuttuğu tahmim ediliyor ve soruşturma kapsamında bunlara da el konulması gündemde.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu