BitcoinBitcoin MadenciliğiHaberlerKripto Para

Morgan Stanley’den Kripto Para Raporu: “Enerji FUD’u Devam Edecek!”

Morgan Stanley'den yeni kripto para raporu.

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley “ESG Hususları” başlıklı yayınladığı raporda Bitcoin madenciliğinde kullanılan elektrik tüketimini ele aldı.

Banka raporunda, yatırımcıların kripto paralara artan ilgisinin ve sürdürülebilirliğin kripto endüstrisi için artık önemli bir konu haline geldiğine vurgu yaptı.

Bitcoin madenciliği için gerekli olan elektriğin Hollanda’nın yıllık toplam elektrik üretimi veya toplam küresel elektrik tüketiminin %0,5’i ile aynı miktarda olduğuna dikkat çeken banka, hisse kanıtı sisteminin PoW’a göre enerji bakımından daha verimli olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Ethereum’un 2022’nin sonuna kadar PoW’dan çok daha az enerji gerektiren PoS’a geçmeyi umduğunu belirten Sheena Shah liderliğindeki Morgan Stanley analistleri PoS’un merkezileşme risklerini de beraberinde getirdiğini söyledi.

Morgan Stanley bu bağlamda halka açık Bitcoin madenciliği şirketlerinin sürdürülebilirlik hedeflerini desteklemeye başladığını, bu şirketlerin daha temiz enerji formları kullanmasını desteklemek  için karbon kredisi satın aldığını da sözlerine ekledi.

Hükümetlerin Kısıtlama Riski Var!

Bitcoin madenciliğinde kullanılan enerji maliyetleri arttıkça Çin ve Kosova gibi ülkelerin kripto madenciliğini kısıtlama yada yasaklama yoluna gittiğini söyleyen Morgan Stanley kripto para madenciliği için enerji kısıtlama riskinin halen devam ettiğini düşünüyor.

ABD’li banka, kripto para madenciliğinde özellikle de Bitcoin madenciliğinde elektrik tüketimi fazla olsa da kripto para birimlerinin finansal katılımı destekleme aracı olarak gördüğünü söyledi.

“Nispeten düşük maliyetler, geleneksel bankacılık sistemine göre giriş engellerinin düşük olması ve sınır ötesi ödemeler için nispeten hızlı işlem süreleri nedeniyle kripto para birimlerini finansal katılımı destekleme aracı olarak görüyoruz.”

Banka kripto para birimlerinin önemli bir yeri olduğunu belirtirken internet erişimine ihtiyaç duyulması, doğal yapısı gereği volatil varlıklar olması ve kripto paralara yatırım yapmak isteyen bazı kişilerin yeterli parası olmaması gibi sorunları çözemediğinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu