Kripto Para

Nükleer Programı Fonlamak İçin 300 Milyon Dolarlık Kripto Para Çaldılar!

Kuzey Kore'nin nükleer programı fonlamak için 300 milyon dolarlık kripto para çaldığı iddia ediliyor.

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan bir rapora göre birçok kripto para borsası saldırısının arkasında Kuzey Kore yer alıyor olabilir. Kuzey Kore’nin geçtiğimiz aylarda sadece kripto para platformlarına yaptığı saldırılardan 300 milyon dolar kazandığı belirtiliyor.

Kuzey Kore, Kripto Para Sektörüne Göz Açtırmıyor

Ülkenin 2019 yılından Kasım 2020 dönemine kadar olan ve çalınan kripto para bakiyesinin 316,4 milyon dolar olduğu BM raporunda yer alıyor. AFP kaynağı tarafından aktarılan bilgilere göre ise Kuzey Kore saldırılarla elde ettiği kripto para fonlarını nükleer füze programı için kullanmakta. Fonların büyük bir kısmının ise geçtiğimiz yılın sonlarında yapılan iki saldırıdan ele geçirildiği belirtilmekte.

Kuzey Kore’nin bizzat hükümet tarafından fonlanan ve desteklenen “siber saldırı” ekibinin olduğu belirtiliyor. Özellikle Güney Kore ancak nadiren de olsa başka ülkelere yönelik saldırılar düzenleyen ekip, kurumlara, şirketlere ve araştırmacılara yöneliyor.

Nükleer silah geliştirme konusunda ambargosu bulunan Kuzey Kore’nin bu sayede de ciddi bir fon elde ettiği tahmin edilmekte.

KuCoin Borsası Saldırısının Arkasında Kuzey Kore Yer Alıyor

ABD Başkanı Donald Trump ve ABD’li yetkililer daha önce de Kuzey Kore’yi bu konuda suçlamıştı. Özellikle Eylül 2020 tarihindeki KuCoin saldırısının en büyük vurgun olduğu konuşulmakta. KuCoin borsası o dönemde 275 milyon dolarlık fon kaybı yaşamış ancak fonların bir kısmını geri elde etmeyi başarmıştı.

Kuzey Koreli saldırganların sıradaki hedeflerinin ise DeFi protokolleri ve bunlardaki sistemsel açıklar olduğu belirtiliyor. Bu da kullanıcıları dikkatli olmaya itebilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu