Kripto HaberleriHaberlerOlası Bir Çin-Tayvan Savaşı Kripto Piyasasında Endişelere Yol Açtı!

Olası Bir Çin-Tayvan Savaşı Kripto Piyasasında Endişelere Yol Açtı!

Takip et

Rusya-Ukrayna savaşı her geçen gün şiddetlenirken yeni bir korku dalgası da Tayvan-Çin cephesinden geldi.

Çin uçaklarının Tayvan hava sahasına ve gemilerin de karasularına girdiğine dair haberler, ülkenin “bir sonraki Ukrayna” olup olmayacağı yönündeki spekülasyonları körükledi. Zira Tayvan hükümeti tarafından bugün yapılan “Çin, Ukrayna’yı fırsat bilebilir” şeklindeki açıklama da korkuyu artırdı.

Tayvan’ın Ukrayna ile karşılaştırılması üzerine açıklama yapan Çin, Tayvan’ı kendi toprağı olarak ifade ederek “Tayvan’ın Ukrayna olmadığını” ve her zaman Çin’in bir parçası olduğunu belirtti. Ancak Tayvan bu iddiaya şiddetle karşı çıktı. Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen Ukrayna krizi ışığında adanın güvenliği artırması çağrısında bulundu.

Çin’in Tayvan’da olası işgaline yönelik endişeler artarken Tayvan hükumeti alarma geçti. Ukrayna-Rusya krizinin konuşulduğu bir toplantıda değerlendirmelerde bulunan Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, ordunun ve güvenlik güçlerinin bölgedeki askeri hareketliliği dikkate alması gerektiğini ifade etti.

Tsai, hükumeti Çin’in olası dezenformasyon ve psikolojik savaş taktiklerine karşı önlem almaya çağırdı.

Çin-Tayvan Çatışması Kripto Piyasalarını Nasıl Etkiler?

Kripto piyasası jeopolitik gerilimlere karşı savunmasız olduğunu Ukrayna-Rusya geriliminde açıkça ortaya koymuştur. Nitekim savaş kaynaklı volatilite bu ay kripto piyasasından 400 milyar doların silinmesine neden oldu.

Tayvan küresel yarı iletken pazarın en büyük oyuncusu olduğundan ülkede çıkacak olası bir kargaşa kripto madencilik sektörü için geniş kapsamlı sonuçlar doğurabilir.

İlgili Haber
"Bitcoin'de Satışları Botlar Tetikledi" Dedi, Kendi Planını Açıkladı!

Nitekim 2020’de başlayan bir yonga sıkıntısı, kripto madenciliği için önemli olan grafik kartlarının fiyatlarını büyük ölçüde artırmıştı.

İkili arasında artan savaş tehditleri, küresel piyasalar için ayrı bir tehdit oluşturuyor. Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu geçtiğimiz günlerde “Çin, Tayvan’a karşı çatışma başlatırsa çok ağır bir bedel ödeyeceğini bilsin.” demişti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları