AnalizBitcoin

Olası Bir Rusya-Ukrayna Savaşı, Bitcoin ve Kripto Para Fiyatlarını Nasıl Etkiler? Uzmanlar Ne Diyor?

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanabilecek olası bir silahlı çatışmanın Bitcoin ve kripto para piyasasına etkileri neler olabilir?

Rusya’nın Ukrayna sınırında askeri faaliyetlerde bulunması ve ABD’nin de Doğu Avrupa’da olası bir savaş senaryosuna karşı 8.500 kişilik bir birliği hazır duruma getirmesi ile birlikte bir tür krizin yaşandığını söyleyebiliriz. Peki bu durum Bitcoin ve kripto para piyasasını nasıl etkiler?

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlik, Ukrayna’nın NATO’ya üye olma ihtimalinin doğması ile birlikte son günlerde zirve yaptı.

Bununla birlikte analistlere göre, Ukrayna-Rusya arasındaki kriz durumu, şu ankinden daha kötü bir hal alsa bile kripto para dünyasını korkulan kadar etkilemeyebilir. Uzmanlara göre şu sıralar piyasaya baskı uygulayan faktörler arasında daha çok makroekonomik nedenler bulunuyor.

İlgili Haber
Bitcoin ve Kripto Paralar Rusya'da Yasaklanıyor Mu?

Ukrayna Krizinin Bitcoin ve Kripto Para Dünyasına Etkisi Sınırlı Gözüküyor

İki ülke arasındaki krizin şimdiye kadar kripto para piyasası dahil finans dünyasında birtakım etkileri olduğunu biliyoruz. Buna rağmen çoğu uzmana göre son haftalarda gelen düşüşün nedenini, Rusya-Ukrayna arasındaki gerginlik dışı faktörler oluşturuyor.

İsviçreli finans teknolojileri şirketi Horizon başkanı Mark Elonowitz, konuyla ilgili düşüncelerini şöyle aktardı: “Ukrayna krizinin hisse senedi piyasalarına bir etkisi olduğunu inkar edemeyiz. Ancak şu sıralar küresel ekonomide birden fazla faktörün etkisi hissediliyor. Bunlar arasında COVID-19, enflasyon endişeleri ve Fed’in faiz artırımı yapacağına dair sinyaller vermesi gibi bazı olaylar bulunuyor.”

Elonowitz, Ukrayna krizinin yatırımcılar arasında bir dereceye kadar endişeye neden olduğunu ancak mevcut düşüşün ana sebebinin daha dip ve sistemik trendlere dayandığını belirtti. Bannockburn Global Forex yöneticisi Marc Chandler da yaptığı açıklamalarda, söz konusu çatışmanın Rusya ve Ukrayna’nın kendi para birimleri dışında ekonomi anlamındaki etkisinin “sınırlı kalacağını” düşündüğünü söyledi.

Birçok uzmana göre kripto para piyasası şu sıralar sahip olduğu diğer sorunlar hakkında endişe duyuyor.

Savaş Çıkarsa Kripto Para Piyasası Nasıl Etkilenir?

Birçok analist Ukrayna krizinin Bitcoin ve kripto paralar için etkisinin sınırlı olacağını düşünse de aynı analistler, iki ülke arasında herhangi bir direkt bir silahlı çatışma durumunda etki alanının genişleyeceğine inanıyor. Mark Elonowitz, olası bir savaşın kripto para piyasasını nasıl etkileyeceğini şöyle değerlendirdi: “Silahlı çatışma yaşanması durumunda kripto para piyasasında ciddi bir düşüş yaşanabilir. Ancak bu düşüş direkt bir etki yerine, savaşın petrol ve gıda piyasasına yapacağı etki nedeniyle gerçekleşecektir.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu