AnalizHaberlerKripto Para

Öldüğünüz Zaman Bitcoinlerinizin Yok Olmaması İçin Yapmanız Gerekenler!

Ölüm anında Bitcoinlerinize ne oluyor sorusunun cevabını aradık.

Kripto para kullanımı dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça popüler halde. Birçok şirket kendi kripto parasını üreterek kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Yakın zamanda Galatasaray Spor kulübü de kendi kripto para birimini kullanıma sundu.

Bu kadar hızlı ve yaygın bir kullanım alanı bulunan kripto paraların önündeki hukuki engeller henüz tam olarak kalkmış olmasa da, gelenekselcilerin bu konuda ayak diretmesinin çokta bir anlam ifade etmeyeceğini her birlikte göreceğiz.

Kripto para dünyası bu kadar popüler olmasına rağmen hem kendine münhasır özelikleri hem de devletlerin bu değişim sürecini arkadan takip ediyor olmaları nedeniyle bir dizi hukuki düzenlemenin dışında kalıyor. Günlük hayatın akışı sırasında biz farkında olmadan hayatımızı etkileyen bir dizi hukuk kuralı sarmalının içerisinde yaşıyoruz. Mülkiyet hakkı, Miras Hukuku, Eşya Hukuku, Menkul Kıymetler Hukuku gibi bir dizi hukuki düzenleme geleneksel malvarlıklarını korumak için mevcuttur.

  • Peki Kripto para varlığınız bu korumadan yararlanabilir mi ?
  • Öldüğünüz zaman Kripto varlıklarınız oğlunuza veya eşinize devredilir mi ?

Gelin bu soruların cevaplarına bir bakalım…

Bu konuda ölen kişinin, kripto varlıklarının alt nesillere devri için bir takım işlemler yapmasının gerekliliği göze çarpıyor. Miras hukukun genel ilkeleri her türlü malvarlığı için geçerliliğini korusa da kripto para varlıklarının kendi özgü özellikleri ve Devlet denetimi dışında olmaları nedeniyle doğrudan alt nesillere devrini beklemek kripto varlıkların kaybı anlamına gelebilir.

Bu konuda kripto varlıklarını güvence altına almak isteyen yatırımcılar, emr-i hak vaki olmadan önce kripto varlıkların anahtarlarını mirasçıları ile paylaşabilirler. Kripto para anahtarlarınızı güvenli bir kasada ( Banka vs.)  saklamak da iyi bir seçim olabilir.

Diğer bir yol ise vasiyetname ile kripto varlıklarının anahtarlarını alt nesillerine bırakılmasıdır.  Bu pek güvenli bir yöntem olmasa da mevcut hukuki düzenlemelerin kripto varlıkları korumaya yeterli düzeyde olmadığı gerçeği karşısında yatırımcıların çok alternatifleri bulunmuyor. Kripto paraların miras bırakılması ile yapılan birkaç şirket çalışması da mevcut fakat güvenilirleri konusunda atılmış sağlam bir adım mevcut değil.

Önceden anahtarları paylaşılmamış veya vasiyetname yolu ile anahtarları bildirilmemiş Bitcoinleriniz ne yazık ki ölümünüz anında yok olmakla karşı karşıya.

Bu sebeple eğer bir cüzdanınız varsa bunun şifrelerini, bir borsada üyeliğiniz varsa da yine bu kullanıcının bilgilerini vasilerinize bırakmanız, öldükten sonra kripto varlıklarınızın kurtulması için son derece önemli olabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu