Kripto Para

PancakeSwap, İran ve 9 Ülkenin Kullanıcılarını Engelliyor! DeFi Sektörü Baskı Altında Mı?

BSC ağının lider DeFi platformu PancakeSwap, aralarında İran'ın da bulunduğu 9 ülkedeki kullanıcıların platforma erişimini engelleyecek.

Dünyanın en popüler merkezsiz borsalarından (DEX) olan PancakeSwap, 9 Mart tarihinden itibaren İranlı kullanıcılara erişim engeli getireceğini açıkladı.

PancakeSwap, Binance Smart Chain ağının lider merkezsiz borsası olma özelliği taşıyor ve BSC üzerindeki toplam kilitli değerin (TVL) üçte biri bu borsa bünyesinde bulunuyor.

PancakeSwap, İran ve Diğer Bazı Ülkelerin Kullanıcılarını Engelleyecek

İranlı kripto para kullanıcılarını temsil eden bir CryptoClub, İran ve diğer bazı ülkelere ait IP adreslerinin PancakeSwap tarafından yasaklanacağına dair bir raporu takipçileriyle paylaştı.

Yasaklanacak ülkeler ve bölgeler arasında İran’a ek olarak Belarus, Kırım, Küba, Irak, Kuzey Kore, Sudan, Suriye, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Zimbabwe bulunuyor.

Merkezsiz borsalarda kullanıcı kitlesinin coğrafi olarak sınırlandırılması alışılagelmiş bir durum değil.

Buna rağmen son aylarda birçok DEX, merkezi borsalara benzer şekilde coğrafi sınırlandırma uygulamaları yapmaya başladı. Bir DEX uygulaması olan 1inch, kısa bir süre önce ABD’li kullanıcıların IP adreslerini yasaklamıştı.

PancakeSwap’ın bu kararı kullanıcılar arasında karmaşık tepkilere neden oldu. Kullanıcılar, kendilerine ayrımcılık yapıldığını ve kripto para topluluğunun kendilerine yardım etmek için dayanışma göstereceklerini umduklarını söylediler.

DeFi Platformları, Denetim Baskısına Boyun Eğmeye Başladı

Merkezsiz finans (DeFi) sektörü uzun bir süredir herhangi bir ülkenin kurallarına bağlı olmadan faaliyetlerini sürdürüyordu.

Küresel düzeyde denetleyici ortamın değişmesiyle birlikte bu tür platformlar da işlerinin aksamaması için yeni kurallara ayak uydurmak zorunda kalıyor.

PancakeSwap’ın İran ve diğer ülkelere yasak getirmesi kararının arkasında, ABD’nin bu ülkelere uyguladığı yaptırımları delen işlemlerden kaçınma isteğinin olduğu düşünülüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu