BitcoinBitcoin MadenciliğiEthereumHaberler

Ripple CEO’su Bitcoin ve Ethereum Madencilerini Uyardı!

Garlinghouse, BTC ve ETH madencilerinin küresel ısınmayı hızlandırdıklarını söyledi.

Yaptığı açıklamalarla sık sık gündem konusu olan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un son açıklamaları oldukça tepki çekeceğe benziyor çünkü ünlü CEO’ya göre XRP’nin en büyük iki rakibi Bitcoin ve Ethereum, küresel iklim krizini ciddi şekilde tetikleyecek düzeyde elektrik enerjisi harcıyor.

Garlinghouse’a göre Proof-of-Work (PoW) algoritmasıyla çalışan Bitcoin ve Ethereum ağları aşırı derecede enerji tüketimine neden oluyor.

Brad Garlinghouse: “Kripto para madenciliğinin küresel iklim krizine etkisi çok fazla.”

Garlinghouse’un söz konusu eleştirileri bir süre önce yapılan araştırma sonuçlarına dayanıyor. Buna göre Bitcoin madenciliği faaliyetleri artan hash rate etkisiyle Şili’nin toplam elektrik tüketimini aşmış durumda. Başka bir araştırmaya göre de BTC madenciliği ile açığa çıkan e-atık Lüksemburg’un 1 yıllık tüketimine denk. Söz konusu veriler ilkim aktivistlerinin gözünü yeniden Bitcoin’e çevirmesine yol açtı. Bazı iklim aktivistleri madencilere iklim tazminatı ödemeleri yönünde baskı yapmayı sürdürüyor.

Tam da gündemin bu konularla yoğun olduğu bir dönemde konuşan Ripple CEO’su, madencilerin harcadığı elektriğin koca bir israf olduğunu belirterek fitili daha da ateşledi. Bunun önemli bir iklim sorunu olduğunu dile getiren Garlinghouse, BTC ve ETH madencilerinin küresel ısınmayı da hızlandırdıklarını ifade etti. Ünlü CEO’ya göre madenciler bir an önce ellerini taşın altına koymalı ve sorumluluk almaya başlamalılar.

Garlinghouse’un bu açıklamayı kendi kripto parasını aklamak ve daha “temiz” göstermek için yaptığı tahmin ediliyor. Zira XRP madenciliği yapılamayan ve Ripple şirketi bünyesinde faaliyet gösteren bir kripto para.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu