AltcoinBitcoinXRP

Ripple (XRP) yıl sonunda ne kadar olacak?

Ripple fiyatları hakkında merak edilen sorular ve yanıtları arasında en fazla ”Ripple 2018 yılı sonunda ne kadar olacak” araması geliyor. Yıl sonunda rekorlar kırması beklenen kripto paralar arasında olması beklenen Bitcoin ve XRP’nin bu gücünü kısa süre içerisinde toparlaması ve kısa süre içerisinde oldukça fazla yükselmesi yönünde olan beklentiler etkili olacak. Bitcoin ve Ripple arasında güçlü fiyat artışları olacak olduğu düşüncesi ne kadar geçerli olacak?

Bitcoin ve XRP arasında yıl sonunda bir kapışma olup olmayacak olduğu beklentisi ve fiyatların sürekli olarak değişecek olduğuna dair iddialar, fiyat dengelerinin tamamının değişecek olduğunu iddia eden analist ve yatırımcıların büyük bir kısmı, yıl sonu beklentileri için çok fazla ümitli olduklarını ve bu şekilde düşünmeye devam edecek olduklarının mesajını sürekli olarak vermeye devam ediyorlar.

Büyük yatırımcılar Ripple fiyatları ile ilgili olarak yıl sonuna kadar %150 oranına kadar artış olabilecek olduğu düşüncesinde iken, diğer kısmı ise %10 ila %50 arasında düşüşler olabilecek olduğu düşüncesindeler. 2018 yılı sonu ve 2019 yılı ilk çeyreği arasında fiyat değişimlerinin daha çok Bitcoin’de olması, eğer ki altcoinler arasında büyük bir yükseliş olursa bu yükselişin Ripple veya Bitcoin Cash kripto para birimlerinden birisinde olursa BTC’nin gücünü ve etkisini kısa sürede yitirebilecek olduğu tahmin ediliyor. Yatırımcılar, fiyatlandırmaların nasıl olacağı ve yıl sonu verilerinin nasıl gelecek olduğu konusunda kesin ifadeler kullanılmasının mümkün olmadığını düşünseler dahi bir grup yatırımcı ise analistlere güvenilmesi gerektiğini ve analistlerin bu konuda yaptıkları yorumların doğru olabilecek olduğunu ifade ediyor.

Ripple 3 aylık sürede yükselebilir mi?

Ripple‘ın gelecek 3 aylık sürede yükselip yükselmeyecek olduğu konusu ise tamamen yatırımcıların durumu ve piyasa verilerinin nasıl olacak olduğuna bağlı olarak değişebilir. Piyasa verileri 12.5 milyar dolar değerinde olan Ripple’ın bu konuda geçtiğimiz sene Ocak ayında 129 milyar dolar değerine sahip piyasa verisine kadar yaklaşabilecek olduğu ve bu değere yaklaşması durumunda tekrar piyasada hakim en iyi altcoinler arasında olması bekleniyor.

3 aylık süre içerisinde Ripple’ın ne kadarlık bir yükseliş yaşayabileceği konusu ise tamamen piyasa verilerine bağlı olarak değişim görmesi ve bu verilerin ortalama olarak 3 aylık süre içerisinde %300 oranını aşabileceği düşünülüyor. Ripple yatırımcılarının büyük bir kısmının kripto para yatırımı olarak sadece aynı yatırıma değil Bitcoin ve Ethereum benzeri yatırımlarda da mevcut yatırımlarının bulunuyor olmasının bu konuda etkili olduğu, yatırımcıların kendisini ve yatırımlarını koruma içgüdüsü dolayısı ile mevcut Ripple fiyatlarının anlık yatırım artışları ve toplu alımlar sonucunda çok daha fazla oranlarda artabilecek olduğu tahmin ediliyor.

3 aylık ne kadar artış bekleniyor? Ortalaması konusunda ise piyasa verilerinden yola çıkılarak eğer ki 20.000 dolarlık Bitcoin sınırı aşılır ise 1.5 ila 3 dolar arasında fiyata çıkabilecek olan Ripple’ın bu alanda piyasada lider altcoinler arasında gücünü daha fazla arttıracak olduğu tahmin ediliyor.

Güvenilir olarak görmeyenlerin etkisi fazla

Altcoinleri Bitcoin’e oranla daha fazla tercih eden yatırımcı sayısının son derece az olması ve daha çok Bitcoin tercihinde bulunuluyor olmasının altcoin fiyatlarına etkisi çok fazla. Piyasanın en büyüğü konumunda olan ve sürekli olarak gelişim gösteren Bitcoin’den Ripple’a geçişlerin artması durumunda toplu alımların etkisini aynı saat gösterebilecek olduğu ve gün be gün bu artışların hem yatırımcılar, hem analistler tarafından raporlanabilecek olan yatırım artışları olacak olduğu tahmin ediliyor.

Güvenilir görmeyen yatırımcı sayısının fazla olmasının nedeni ise Ripple’ın etkili olmayacak olduğundan endişe eden ve altcoinler yerine direkt olarak Bitcoin’i tercih eden insan sayısının fazla olması ve yaşlı, orta yaşlı ve genç farketmeksizin herkesin ilk tercihi konusunda gerek yönlendirmeler olsun, gerek olmasın Bitcoin olduğu açıkça piyasa verilerinin daha çok BTC’den yana olmasında çok büyük aktif rol oynuyor.

Piyasada güven hakim değil

Bitcoin rekor kırdığı Aralık ayı sonunda rekor kırılır kırılmaz diğer tüm altcoinler fiyat artışı yaşamış ve Ripple ve onlarca farklı altcoin rekor kırmasına rağmen sürekli ”Bitcoin rekor kırdı” haberleri ve açıklamaları yapılmıştı. Halbuki Bitcoin kadar olmasa bile Bitcoin’e yakın oranlarda kazandıran altcoin sayısının son derece fazla olduğu görmezden gelindi. Bunun arkasında yatan sebep ise altcoin yatırımcısı sayısının az ve seslerinin çok gür çıkmıyor olmasının yanında yatırımcıların asıl etkili olan ve piyasa verilerini yakından değiştiren kripto para olarak Bitcoin’i görmelerinden kaynaklandı. Hatta bu süreçte çoğu altcoin Bitcoin’den daha fazla yükselmişti.

Ripple yatırımcıları 129 milyar dolar değere ulaşan piyasa hacmi zamanında yatırımlarının çok daha fazla artacak olduğunu düşünerek hareket etseler dahi yeterince büyük kar edemediklerini ve Bitcoin yatırımcılarının kendilerine oranla çok daha büyük oranlarda kar ettiğini düşünmeleri o anki güncel fiyat seviyesi ile satış yapmalarında etkili oldu. Ani satışlar ve fiyat düşüşlerinin de büyük etkisi sonucunda altcoin Ripple hakkında olumsuz bir algı yaratılmaya ve sadece BTC’nin ve Ethereum paralarının piyasa üzerinde etkisi olduğu ve güçlü olduğu mesajı verilmeye çalışıldı. Bunun tam tersine XRP yatırımı olan yatırımcılar ise gelecekte tekrar büyük artışlar olmasını öngörerek bu yıl içerisinde tekrar eski seviyesinin 1 ila 2 katına varan artışlar görebilecek oldukları düşüncesi ile hareket edip, bir kısım yatırımlarını Bitcoin, bir kısım yatırımlarını XRP olarak tutmayı ve XRP yatırımı ile Bitcoin yatırımlarının tekrar kendi kendilerine birbirlerini dengeleyecek olduğunu düşünmeye başladılar.

3 aylık süreçte Ripple mı, Bitcoin mi kazandırır?

Gelecek 3 aylık süreçte Ripple mı, yoksa Bitcoin mi alınmalı? Bu sorunun yanıtını vermek birçok analist ve yatırımcı için son derece zor ve oldukça fazla kesinlik içermeyen bir neden dolayısı ile ”her ikiside olabilir” şeklinde olmakta. Son 9 aylık verileri incelediğimiz zaman ise 111 milyar doları aşkın piyasa hacmi sahip olan ve %53 oranlarını dahi aşkın piyasa hakimiyeti, en az kayıp yaşayan kripto para olması ve en fazla güvenilir kripto para birimi olmasının da etkileri dolayısı ile kazandırma ihtimali en fazla olan Bitcoin’in Ripple yerine tercih edilmesi daha etkili olabilir. Altcoinlerin çoğunun Bitcoin hareketlerine göre şekillendiğini de unutmamak gerekiyor. Ancak Bitcoin’in ciddi bir oranda artacak olması çoğu altcoine daha fazla oranda yansıyacaktır.

Yatırımcıların bu konuda kesin ve nihai kararı kendilerinin vermesi bir o kadar önemli olsa da piyasa verilerine bakıldığında yatırımcıların kendi kararlarını vermelerine dahi gerek kalmayacak olduğu, ilk ve sonradan giriş yapan yatırımcıların ilk tercihinin her zaman birincil olarak Bitcoin olduğu ve olmaya devam ettiğini söylemek mümkün.

Güncelleme (22.11.2018)

Son bir haftadır Bitcoin Cash hard forkundan sonra kripto paralar ciddi bir gerileme dönemi yaşadı. Bu gerilemeye senenin en düşük fiyat seviyesini 4300 dolar gibi bir seviyeyle gören Bitcoin önderlik etti. Hemen hemen 2018 senesinin en dip noktasını gören tüm kripto paralar arasında XRP sağlam duruşu ile dikkatleri üzerine çekti. Ripple şirketi tarafından yapılan önemli anlaşmalar düşüş eğilimde olan piyasada bile XRP fiyatının düşmesini engelledi ve bu süreçte 0.41 dolara kadar geriledi ve kendini toparladı. 2018 senesinde XRP’nin gördüğü en dip nokta 0.25 dolar. Bu duruşundan sonra en büyük 2. kripto para konumuna yükselen XRP yatırımcıya eskisinden daha fazla güven veriyor.

*Bitcoinsistemi.com analiz ve fiyatlandırma içeriklerinde kişisel görüş, uzmanların yorumları ve açıklamaları, mevcut piyasa durumu ve yatırımcıların geleceğe yönelik kararları hakkında yaptıkları açıklamalar dahil tüm piyasa verileri ve durumunu kontrol eder. Kripto paraların anlık fiyat değişimlerinin etkileri, gerek olarak piyasa hacminin son duruma göre değişiyor olması ve diğer bazı etkenlerin etkisi dolayısı ile Bitcoin fiyatları ve Ripple fiyatları arasında artışlar ve azalmalar olması son derece normal ve bir o kadar olması gereken sonuçtur. İçerikte yazılı olan fiyatlar ile aynı gün fiyatları ve verileri arasında farklılıklar zaman ve sabit olmayan kur dolayısı ile farklılık gösterebilir.

**Yatırım tavsiyesi veya önerisi niteliğinde DEĞİLDİR.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu