AnalizBitcoin

Rusya-Ukrayna Gerilimi Bitcoin İçin Yeni Bir Boğa Rallisi Başlatabilir Mi?

Analiste göre ABD'nin Rusya'ya yaptırım uygulaması durumunda Bitcoin (BTC) için yeni bir fırsat doğma ihtimali olabilir.

Theotrade analisti Don Kaufman, yaptığı açıklamalarında Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerginliğin Bitcoin’in yukarı yönlü hareket yapmasına engel olmayacağını savundu.

“Rusya, Yaptırımları Bitcoin ile Delebilir”

Kaufman, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Eğer Rusya ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalırsa stablecoin’lere ve Bitcoin’e yöneleceklerinden hiç şüphem yok. Ağır yaptırımları kripto paralar sayesinde deleceklerdir.”

Rusya-Ukrayna arasında bir savaş yaşanacağı söylentileri geçtiğimiz günlerde yavaşlamışken ABD’den gelen açıklamalar ile yine hız kazandı. Biden, Ukrayna’da Rus saldırılarının başlamasının an meselesi olduğunu iddia etmişti. Rusya, ABD Moskova büyükelçi yardımcısı Bart Gorman’ı sınır dışı etmişti.

Gelişmeler ile birlikte S&P 500 %1.8, Nasdaq ise %2,5 kayıp yaşadı. Bitcoin ise 40.750 dolara kadar geriledi.

İlgili Haber
Rusya Ukrayna Gerilimi Bitcoin'i Vurdu! Son Durum Ne?

Buna rağmen Kaufman, Bitcoin için bir boğa koşusunun DeFi piyasasının yükselişi sayesinde yaşanabileceğini iddia etti. Kaufman’a göre, bu teknolojiler sayesinde Rusya, uygulanması muhtemel yaptırımları delebilir.

Buna rağmen yaptırım uygulanması durumunda Rusya’nın yaptırımlarla başa çıkabilmek için bu tür bir yola girme ihtimali kesin değil. Kısa bir süre önce Rusya Merkez bankası kendi CBDC’i ön plana çıkarmak için kripto paralara yasak uygulanmasını talep etmişti. Bununla birlikte Rusya Maliye Bakanlığı ise dijital varlıkların regüle edilmesini ve vergilendirilmesini savunuyor.

“Rusya, BTC Senaryosunu Uzun Vadede Uygulayabilir”

Quantum Economics analisti Jason Deane, Rusya’nın Joe Biden’ın tehditlerinden bazılarından korunmak için Bitcoin’i kullanabileceğine katılsa da bu tür bir hamlenin daha çok uzun vadeli bir senaryo için geçerli olacağını düşünüyor:

“Teoride, itibari para birimlerinin baskı altında olmasıyla birlikte geleneksel piyasalarda yaşanan belirsizliğin sermayeyi Bitcoin’e yönlendirmesi ve Rusya’nın alternatifi olması ihtimali makul gözüküyor. Ancak bu tür bir olaya baş aktör olabilmesi için Bitcoin’in yeterince olgun bir varlık olup olmadığını söyleyebilmek oldukça zor.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu