Haberler

Rusya’nın En Güçlü Bankası Sberbank, Avrupa Pazarından Ayrılıyor!

Rusya'ya yönelik yaptırımlar ülkenin önde gelen kuruluşlarının da elini kolunu bağlamış durumda.

Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank artık Avrupa pazarında faaliyet göstermeyecek. Ülkeye uygulanan ekonomik yaptırımlar sonucunda Rusya’nın en büyük finans kuruluşu olan Sberbank’ın Avrupa pazarından çekileceği bildirildi.

Banka tarafından yapılan açıklamada Avrupa’ya yayılmış yan kuruluşlarının büyük nakit çıkışlarıyla karşı karşıya olduğu ve çalışanların güvenliğinin tehdit altında bulunduğu bildirildi.

Yalnız Dev!

Hem yüz ölçümü hem de ülkeler üzerindeki etkileri açısından değerlendirildiğinde dünya devi ülkeler arasında yer alan Rusya, Batı’nın uyguladığı yaptırımların ardından ekonomik anlamda ciddi bir kan kaybı yaşıyor.

Birçok finansal yasağın yanı sıra küresel ödeme sistemi SWIFT‘in de kesintiye uğraması rublenin önemli ölçüde çökmesine neden oldu. Söz konusu yaptırımlar Sberbank gibi dev bankaları da etkiledi.

Reuters’in yakın tarihli bir haberine göre kurum artık Avrupa alt bölümlerine likidite sağlamayacak. Ancak banka, tüm mudilere ödeme yapmak için yeterli sermaye ve varlık kalitesine sahip olduğunu iddia etti.

14 milyar doların üzerinde Avrupa varlığına sahip olan banka, Avusturya’dan Almanya’ya, Hırvatistan’dan Macaristan’a kadar birçok ülkede aktif varlık gösteriyordu.

Sberbank’ın Kripto Girişimleri

Sberbank, 2021’in sonunda Coinbase ve Galaxy Digital gibi kripto para sektörünün önde gelen şirketlerini takip eden bir Blockchain borsası fonu (ETF) oluşturdu. Bu, Rusya’daki ilk ürün oldu ve yatırımcıların jeton satın almadan, depolamadan veya satmadan dijital varlık evrenine girmelerini sağladı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu