Kripto HaberleriHaberlerRusya'ya Bir Darbe De Apple Ve Google'dan Geldi!

Rusya’ya Bir Darbe De Apple Ve Google’dan Geldi!

Takip et

Ukrayna-Rus savaşına tepkiler büyüyor. Ukrayna’ya sayısız itibari ve dijital para yardımları yapılırken bazı platformlardan da destek kesintisi haberleri geliyor.

Apple Pay, Ukrayna’daki savaşta yaptırım uygulanan Rus bankalarına destek vermeyi durduracağını açıkladı.

Rusya dünya genelinde büyük protesto eylemlerine sahne olurken İngiltere başta olmak üzere birçok ülke ve kurum Rus bankalarına yaptırım uygulama yoluna gidiyor.

Rusya Merkez Bankası bugün yaptığı açıklamada ülkenin en büyük bankası VTB‘ye ek olarak Otkritle, Promsvyazbank, Sovcombank, Novikombank bankaların da yaptırım uygulanan bankalar arasında yer aldığı bilgisini doğruladı.

ABD sadece kınama cezasıyla yetinirken İngiltere’nin bu konudaki tepkisi sert oldu. Öte yandan Rus müşterilerin yaptırım uygulayan ülkelerden çevrimiçi ürün ve hizmet alamayacağı da ifade edildi.

Apple ve Google’dan Ambargo

Rusya’yı protesto edenler arasına son olarak Google Pay ve Apple Pay de dahil oldu. Her iki şirketin de Rus bankaların mobil uygulamalarını ve ödeme sağlayıcılarını engellediği belirtiliyor.

Merkez bankasından yapılan duyuruda, bu bankalar tarafından verilen banka ve kredi kartı kullanıcılarının artık Apple Pay ve Google Pay’i kullanamayacakları belirtildi.

Açıklamada müşterilerin yaptırımları destekleyen ülkelerden çevrimiçi olarak satılan ürün ve hizmetler için artık bu kartlarla ödeme yapamayacakları da belirtiliyor.

Rus Bankaları Eriyor

Öte yandan Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ilk gününde Rus bankaların dan 1,3 milyar doların üzerinde para nakde çevrildi ve bu meblağ pandeminin başından beri en büyük miktar olarak kayıtlara geçti.

Ruslar Kripto Paraya Mı Akın Ediyor?

Bazı onchain verileri ise Ukraynalıların Rusya’nın işgalinden sonra kripto para birimlerine giderek daha fazla akın ettikleri iddia edilse de ülkenin işlem hacimlerini takip eden yasal borsaları olmadığı için bu konuyla ilgili net verilere ulaşılamıyor.

Ancak birçok ekonomist halkın bankalardan çektiği itibari paraları Bitcoin’e yatırdığını söylüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları