HaberlerKripto Para

SEC Başkanı Gary Gensler, ABD’de Sunulan Kripto Para Yasası Hakkındaki Görüşlerini Açıkladı!

SEC başkanı Gary Gensler, ABD senatosuna sunulan kripto para yasası hakkındaki görüşlerini kamuoyuyla paylaştı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler yaptığı açıklamada, kripto para düzenlemesine ilişkin yasa tasarısının istemeden de olsa diğer piyasa korumalarını “zayıflatabileceğini” söyledi.

SEC Başkanı Gary Gensler, Kripto Paraları Kendi Kurumunun Denetlemesini İstiyor

The Wall Street Journal’ın CFO Network Zirvesi’nde konuşan Gensler, birçok kripto şirketinin kendi kurumu tarafından denetlenmesi gereken davranışlarda bulunduğunu öne sürdü ve örnek olarak stake için getiri sunan şirketleri işaret etti.

Senatöler Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand tarafından geçen hafta sunulan bir yasa tasarısı hakkında görüşü sorulan Gensler, önce senatörlerle konuşmayı tercih edeceğini, ancak kurumunun bakış açısından, şirketlerin halktan nasıl para toplayabileceğini denetlemede kurumunun oynadığı rolü “korumaya devam etmek istediklerini” söyledi:

“Açıkçası, mevzuattan bağımsız olarak konuşacak olursam, 100 trilyon dolarlık bir sermaye piyasasında sahip olduğumuz korumaları zayıflatmak istemiyoruz.

Mevcut borsalarımızın, mevcut yatırım fonlarımızın, mevcut halka açık şirketlerimizin bir kalem darbesiyle ‘biliyor musunuz, ben de mevzuata aykırı olmak istiyorum, son 90 yılda yatırımcılar ve ekonomik büyüme için oldukça faydalı olduğunu düşündüğüm sistemin dışında kalmak istiyorum’ demesini istemezsiniz.”

Tasarıda, kripto piyasasının farklı bölümleri için farklı kurumlara sorumluluk verilmesinin yanı sıra, küçük kripto işlemleri için de asgari vergi muafiyeti yaratılması gibi bir dizi başka konu da ele alınıyor.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndaki (CFTC) mevkidaşı Rostin Behnam daha önce tasarının “çok iyi bir iş çıkardığını” söylemişti.

CFTC başkanı, piyasa değerine göre en büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum’da gerçekleştirilen işlem hacmine atıfta bulunarak, kurumunun kripto konusunda daha fazla spot piyasa gözetimine sahip olmasını uzun süredir savunuyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu