Bitcoin

SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin Spot ETF’leri İle İlgili Açıklama Yaptı!

Gary Gensler, Kongre üyesi Tom Emmer'ın Bitcoin (BTC) Spot ETF'leri ile ilgili mektubuna cevap verdi.

ABD Kongresi Minnesota temsilcisi Tom Emmer, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler’ın kendisine gönderdiği mektubu Twitter üzerinden paylaştı. Mektupta SEC’in bir spot Bitcoin ETF’sine neden izin vermek istemediğine dair açıklamalar yer alıyor.

Gary Gensler, Bitcoin Spot ETF’lerini Onaylamak İçin Halen İsteksiz Olduklarını Açıkladı

Gary Gensler mektubunda, SEC’in piyasada dolandırıcılığını ve manipülasyonu engelleme görevi bulunduğunu söyledi. Böylelikle bir anlamda SEC, bir Bitcoin ETF’sini onaylamak konusunda halen isteksiz olduğunu açıklamış oldu.

Gensler, mektubunda konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bilindiği üzere BTC spot ETP’leri ve vadeli işlemler ETP’leri iki ayrı üründür ve temsil ettikleri ürünler de farklıdır.

SEC olarak, Bitcoin spot ETP’lerini değerlendirirken ABD Borsa Yasası’nın tüm standartlarını uygulamalıyız. Geçmişte yapılan BTC spot ETP başvurularında da bu yasaya uyduk.

SEC, tüm BTC ETF’si başvurularını uygun denetleme çerçevelerinde değerlendirecek. ”

Kasım ayının başında Emmer, Demokrat Kongre üyesi Darren Soto ile birlikte Gensler’a bir mektup göndermişti. Gensler’ın yeni cevap verdiği mektupta iki isim SEC’in Bitcoin Spot ETF’lerini neden reddettiğini sormuştu.

SEC Ekim ayında vadeli işlemler tabanlı BTC ETF’sine onay vermesine rağmen şimdiye kadar hiçbir spot ETF için geçer not vermedi. NYDIG, SkyBridge Capital, WisdomTree ve Fidelity gibi büyük piyasa aktörleri bile SEC’den bir spot BTC ETF’si için onay almayı başaramadı.

Spot ETF’ler, baz aldıkları ürünlerle direkt olarak etkileşime izin verdiği için yatırım dünyasında popüler durumda.

Tom Emmer, geçmişte yaptığı açıklamalarında SEC’in resmi olrak bir spot BTC ETF’sine onay vermediği için duyduğu hoşnutsuzlukları dile getirmişti.

Minnesota temsilcisi ayrıca, kripto paraların kayıtsız menkul kıymetler olduğunu iddia ettiği için SEC başkanı Gary Gensler’ı da eleştirmişti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu