Ana SayfaBitcoinSEC Başkanı Gary Gensler Kripto Paralar Hakkında Konuştu!

SEC Başkanı Gary Gensler Kripto Paralar Hakkında Konuştu!

Takip et

Bitcoin (BTC) ve kripto paralara karşı olumsuz yaklaşımıyla bilinen SEC Başkanı Gary Gensler, Yahoo Finance ile yaptığı röportajda kripto piyasasına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Gensler ilk olarak, kripto paralardaki düşüşlerden etkilenerek iflas başvurusunda bulunan şirketlere son olarak kripto para platformu Celsius’un da eklenmesini değerlendirdi.

Yatırımcılara kripto şirketleri tarafından sunulan faiz getirilerinin yüksek olmasına atıfta bulunan Gensler, ” Eğer gerçek olamayacak kadar iyiyse, o zaman belki de öyledir. Bunlarda çok fazla risk olabilir.” dedi.

“Bitcoin Farklı!”

SEC başkanı Bitcoin’i diğer kripto para birimlerinden ayrı gördüğünü, bu bağlamda da BTC’nin bir menkul kıymet olarak değil bir emtia olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Kripto para alanında düzenlemelerin gerekli olduğuna bir kez daha dikkat çeken Gensler, kurumun kriptoyu düzenlemek için yürütme yetkisini kullanabileceğini ifade etti.

Stablecoinler hakkında da konuşan Gary Gensler, stablecoinlerin de düzenlemelere ihtiyaç duyduğunu belirtti.

“Dolar destekli kripto para birimlerinin yani stablecoinlerin dolandırıcılık ve manipülasyona karşı korunmaya ihtiyacı vardır.

Zira stablecoinler para piyasası fonlarına benzer çünkü yatırımcılar bu tür tokenlere yatırım yaparak getiri elde edebilir.

Kongre’nin finansal istikrarı sağlamak için ağırlığını koyması uygun olabilir.”

SEC Başkanına, kripto para birimlerinin büyük çoğunluğunun kayıt dışı menkul kıymet olup olmadığı konusu sorulduğunda, “Kamudan para topluyorsanız ve halk bu ortak girişimin çabalarına dayalı olarak kar bekliyorsa, bu bir menkul kıymettir” diye cevapladı.

Gensler daha önceki röportajlarında da Bitcoin ve belki Ethereum (ETH) dışındaki çoğu kripto paranın menkul kıymet yasalarına tabi olduğunu ve menkul kıymet olarak kaydedilmesi gerektiğini söylemişti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları