Bitcoin

SEC, İki Spot Bitcoin ETF’si Hakkında Kararını Verdi!

ABD'li yetkili kurum SEC, iki şirketin spot Bitcoin ETF'si başvuruları hakkındaki kararını kamuoyu ile paylaştı.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) WisdonTree Investments (WETF) ve One River Asset Management tarafından yapılan spot Bitcoin ETF başvuruları için karar vermeyi erteledi.

Bitcoin Spot ETF’si İçin Karar Tarihi Nisan ve Mayıs Aylarına Ertelendi

Başvurular için iki ayrı açıklama yapan SEC şunları söyledi:

“Komisyon, önerilen kural değişikliğini ve alınan yorumları değerlendirmek için yeterli zamana sahip olmak amacıyla önerilen kural değişikliği ile ilgili bir işlem yapmak için daha uzun bir süre belirlemenin uygun olduğunu düşünüyor.”

One River tarafından yapılan başvuru hakkındaki karar 3 Nisan’a, WisdonTree’nin başvurusu hakkındaki karar ise 15 Mayıs tarihlerine ertelendi. SEC daha önce WisdomTree’nin Aralık ayında yaptığı başvurusunu reddetmiş ancak şirket başvurusunda değişiklikler yaparak yeniden SEC’in değerlendirmesine sunmuştu.

SEC şimdiye kadar yapılan tüm spot Bitcoin ETF’si başvurularını ya direkt olarak reddetmiş ya da karar verme konusunu sürekli olarak ertelemişti. Yetkili kurumunda Pazartesi günü yaptığı açıklamalardan önce son hamleleri geçtiğimiz ay NYDIG ve Global X’in BTC ETF’si için yaptığı başvuruları reddetmek olmuştu.

İlgili Haber
SEC İki Bitcoin ETF'i Hakkında Kararını Açıkladı! İşte Gerekçesi

Bununla birlikte BTC vadeli işlemler ETF’sinin onaylanıp spot ETF’nin onaylanmaması kripto para topluluğu tarafından tepki çekiyor. Gary Gensler konuyla ilgili yaptığı açıklamasında iki ürünün farklı olduğunu ve spot ETF’ler için SEC’in ayrı araştırmalar yapması gerektiğini söylemişti. Kripto para dünyası ABD’de bir spot BTC ETF’sinin hayata geçmesini dört gözle bekliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu