blank
BorsaHaberlerKripto Para

Şok İddia: Kripto Para Piyasasının İşlem Hacmi Gerçeği Yansıtmıyor!

Kripto para piyasaları pek çok çevre tarafından manipülasyonlara açık bir pazar olarak görülüyor. Hatta öyle ki ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin ETF başvuruları kripto para piyasalarının manipülasyonlara ve dolandırıcılık faaliyetlerine açık olması sebebiyle reddetmiş durumda.

Son atılan iddiası ise kripto para piyasa hacminin gerçeği yansıtmıyor oluşu. An itibarı ile 215 miyar doların üzerinde bir hacme sahip olan ve günlük olarak 11 milyar dolarlık işlem barındıran bu rakamlar ne kadar gerçeği yansıtıyor?

Değerler gerçeği yansıtmıyor

Geçtiğimiz günlerde Coinmarketcap bu konu üzerinde çalışma yaptı ve kullanıcılara doğru verileri aktarmak için borsaların günlük hacimleri yanında Adjusted Vol. (Ayarlanmış Hacim) şeklinde bir kısım oluşturdu. Bu kısımda işlem madencilikleri ve borsalar tarafından alınan komisyonlar hariç tutulacak.

Ayrıca konu ile ilgili Blockchain Transparency Institute’ın yaptığı araştırmaya göre, farklı IP’lerden sistemlere girişler ve ortalama kullanıcı sayısı hesaplandı. Bu rapora göre dünyanın önde gelen bazı borsalarındaki hacimleri 12 ila 20 kat daha fazla hacim gösterdiği rakamlara yansıdı.

Bu durumda kripto para piyasa hacminin yaklaşık yüzde 67’sinin sahte olduğu kanısına varıldı.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Başa dön tuşu