HaberlerSolana

Solana’nın (SOL) Blockchain Saati Gerçek Dünyayla Senkronizasyonunu Kaybetti! Anlamı Ne?

Kesintilerle gündeme gelen Solana ağında bu sefer alışılagelmemiş bir gelişme yaşandı. Peki SOL nasıl etkilenir?

Solana’nın web sitesi aracılığıyla bildirdiğine göre, SOL Blockchain saati, ağdaki slot sürelerinin idealden daha uzun olması nedeniyle şu anda gerçek dünya zamanından yaklaşık 30 dakika sapmış durumda.

Bununla birlikte, yayınlanan bildirime göre, bu sorunun ağ performansı üzerinde herhangi bir etkisi bulunmuyor. Buna rağmen bu yanlış nedeniyle ağ üzerindeki işlemler için gerçek zamandan farklı zaman kayıtları gösterilecektir.

SOL Ağındaki Slot Süreleri Giderek Uzuyor

Bu zaman eşitsizliği, Solana’daki mevcut yavaş slot sürelerinin etkilerinden biri. Slot süresi, bir doğrulayıcının ağa bir blok gönderebileceği zaman aralığını ifade eder.

Solana’nın ideal slot süresi 400 milisaniyedir (ms), ancak SOL Blockchain’i gezgininin gösterge tablosundaki verilere göre bu değer neredeyse iki katına çıkarak yaklaşık 746 ms oldu.

SOL bir proof-of-stake temelli Blockchain olsa da, ağ aynı zamanda bir konsensüs algoritması olarak proof-of-history (PoH) mekanizmasını da kullanıyor. PoH, ağdaki her node’un zamanın doğru bir kaydını tutmasını sağlayarak Solana’nın zaman tutma işini gerçekleştiriyor.

İlgili Haber
Solana (SOL) Ağında Dip Görüldü: 2022'nin En Düşük TVL'ine İnildi

SOL, Blockchain üzerindeki işlemlerin gerçekleştirilmesinden sorumlu olan doğrulayıcılardan oluşan kümeleri kullanıyor. PoH, bir kümedeki tüm node’lar arasında merkeziyetsiz bir zaman yönetimi sağlıyor.

Slot süreleri 400 ms’den önemli ölçüde uzadığında, kümenin saati kaymaya başlıyor, yani gerçek dünya zamanıyla senkronizasyonunu kaybediyor.

Solana Ağının Uzayan Slot Süreleri, Doğrulayıcıların Daha Az Para Kazanmasına Neden Olabilir

Zincir üzerindeki zaman yönetiminin gerçek dünya zamanıyla senkronize olmamasının yanı sıra, yavaş slot süresi sorununun yıllık staking ödülleriyle ilgili bazı ekonomik sonuçları da olabilir.

Slot süreleri yavaşladığında, her epoch’ta 432.000 slot olması gerektiğinden epoch’lar daha uzun hale gelir. İdeal 400 ms slot süresinde, yılda 182 epoch vardır ve her epoch iki ila üç gün arasında sürer. Bu nedenle daha yavaş slot süreleri daha az epoch anlamına gelir.

SOL’ün staking ödülleri bu her bir epoch zamanında ödenir. Bu nedenle, daha az epoch, ağdaki delegatörler ve doğrulayıcılar tarafından elde edilen kazançlarda bir azalma anlamına gelecektir.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu