BitcoinHaberler

Son Dakika! Bitcoin Vergisi Hangi Oranda Alınacak? Geçmiş Kazançlardan Vergi Alınacak Mı?

Regülasyonların detayları belli olmaya devam ediyor.

Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının beklediği regülasyonlara ilişkin daha fazla detay ortaya çıkmaya devam ediyor. Gün içerisinde açıklama yapan SPK Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör yasal düzenlemelerin ana başlıkları hakkında açıklama yapmıştı.

İlgili Haber
SICAK GELİŞME: SPK Başkan Yardımcısından Kripto Para Açıklaması!

Bir açıklama da Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt’tan geldi. Şenyurt kripto varlıkların ve bunlardan elde edilecek gelirlerin vergilendirilmesinde dikkate alınacak hususları açıkladı.

Şenyurt şu ifadeleri kullandı:

“Kripto varlıklarda vergilendirilebilecek 3 tür kazanç var: Platformların kazançları, madencilerin kazançları, yatırımcıların kazançları. Yatırımcıların kazançları şu an vergilendirilebilir değil, yasada yeri yok. Vergilendirme için yasal düzenleme lazım. Öncelikle kripto varlıkların tanımı yapılmalı. Dünyada genel eğilim, gayrı maddî varlık olduğu yönünde. Tanımın Gelir Vergisi Kanunu’na eklenmesi lazım. Ardından vergilendirme yapılabilir.

Platformlar aracılığı ile elde edilen kazançlar stopajla, yurt dışından elde edilen kazançlar ise beyan ile vergilendirilebilir. Ülke içinden kazançlara %5-10 arasında, yurt dışından kazançlara ise %40’a varacak vergi konulabilir.

Kripto varlıkların KDV’den istisna edilmesi gerektiğini, BSMV’nin ise alınabileceğini, yurt içi yatırımın vergilerle teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yurt dışı işlemler ülkeler arası otomatik bilgi değişimi ile görülecek.”

Sık sık tartışılan “geçmişe yönelik kripto varlık vergisi alınacak mı?” sorusunu da yanıtlayan Şenyurt; “Kanunların geriye yürümezliği ilkesi gereğince, yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinden önceki kazançlarla ilgili vergilendirme söz konusu olmayacaktır.” dedi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
8 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Mahmut Aydin

Ne yüzde 40 ya ne yüzde 5-10 siz mi kazanıyorsunuz hayırdır ya siz mi veriyorsunuz bu paraları cebinizden mi çıkıyor ne bu ya nasıl bir devet srkadas biktik zehir zıkkım olsun helal etmiyoruz ona zam buna zam herseye zam gelmişsiniz Avrupa bizi kıskanıyor gel buna inan birakin ya şunu bunu vergilerle sahlanma olmaz aksine çöküş olur Allah korusun kendinize gelin be memleket ne hale geldi birakin vergilerle zamlarla büyümeyi üretim yapın teşvikler verin geri ödemesiz olarak yatırım finans okur yazar eğitimi verin ücretsiz bir şekilde. Gelmesin vergi istemiyoruz secimde gorursunuz z kusagi olarak sabırsızlıkla secimi bekliyoruz çalan çalana vuran vurana yeter artık kyk borclari silin işsizliğe çözüm bulun vatandaşlardan nasıl para alacağız demeyi bırakın vatandaşlara nasıl para vereceğiz diye düşünün y3min le biktik silin şu kyk borclari.

Anonim

helal olsun kardeşim ağzına sağlık..

Mehtap

Secimde z kuşağını görürsünüz ankara desen öyle İstanbul desen öyle az kaldı seçime.. ona vergi buna vergi şuna zam oraya zam buraya zamlarla vergilerle sizi koruyacağız ayağıyla paranızı alın diyorsunuz ama az kaldı secimde görüşeceğiz..

serkan

Bunadami gerçekten pes artık bıktık soyulduk artık soyulduk

alim

Donumuza kadar alin pls

AKİT Gençliği

akape zorda gençler akapeye para lazım ondan kolayın kollayın kendinizi yandaş 5 iş adamına para aktarmaya dermanı kalmadı akapenin ondan dolayı seve seve kazancın %40 50 60 70 80 vs. vermeye hazır olun

Murat

Kaybetigimizdede devlet vergi oduyecekmi 50 bin kaybim var bos verin siz bunu ana para verin girersem vergi alin 🤣🤣

Yelda varis

Ne vergisi saçma sapan haberler yapmayın. Vergi istemiyoruz yeter artık herseye zam ve vergi


Başa dön tuşu