BitcoinHaberler

Son Dakika! Bitcoin Vergisi Hangi Oranda Alınacak? Geçmiş Kazançlardan Vergi Alınacak Mı?

Regülasyonların detayları belli olmaya devam ediyor.

Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının beklediği regülasyonlara ilişkin daha fazla detay ortaya çıkmaya devam ediyor. Gün içerisinde açıklama yapan SPK Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör yasal düzenlemelerin ana başlıkları hakkında açıklama yapmıştı.

İlgili Haber  SICAK GELİŞME: SPK Başkan Yardımcısından Kripto Para Açıklaması!

Bir açıklama da Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt’tan geldi. Şenyurt kripto varlıkların ve bunlardan elde edilecek gelirlerin vergilendirilmesinde dikkate alınacak hususları açıkladı.

Şenyurt şu ifadeleri kullandı:

“Kripto varlıklarda vergilendirilebilecek 3 tür kazanç var: Platformların kazançları, madencilerin kazançları, yatırımcıların kazançları. Yatırımcıların kazançları şu an vergilendirilebilir değil, yasada yeri yok. Vergilendirme için yasal düzenleme lazım. Öncelikle kripto varlıkların tanımı yapılmalı. Dünyada genel eğilim, gayrı maddî varlık olduğu yönünde. Tanımın Gelir Vergisi Kanunu’na eklenmesi lazım. Ardından vergilendirme yapılabilir.

Platformlar aracılığı ile elde edilen kazançlar stopajla, yurt dışından elde edilen kazançlar ise beyan ile vergilendirilebilir. Ülke içinden kazançlara %5-10 arasında, yurt dışından kazançlara ise %40’a varacak vergi konulabilir.

Kripto varlıkların KDV’den istisna edilmesi gerektiğini, BSMV’nin ise alınabileceğini, yurt içi yatırımın vergilerle teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yurt dışı işlemler ülkeler arası otomatik bilgi değişimi ile görülecek.”

Sık sık tartışılan “geçmişe yönelik kripto varlık vergisi alınacak mı?” sorusunu da yanıtlayan Şenyurt; “Kanunların geriye yürümezliği ilkesi gereğince, yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinden önceki kazançlarla ilgili vergilendirme söz konusu olmayacaktır.” dedi.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
8 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu