AltcoinHaberler

SICAK GELİŞME: SPK Başkan Yardımcısından Kripto Para Açıklaması!

SPK, kripto paralarla ilgili yeni bir açıklama yayınladı.

Kripto para yatırımcıları şu an için çoğunlukla fiyat odaklı endişeler taşıyor olsa da dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Türkiye’de de kripto para regülasyonları ile ilgili çalışmalar sürüyor.

Geçtiğimiz aylarda üst düzey yöneticiler tarafından yapılan açıklamalardan sonra yeni bir açıklama ise Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Yardımcısı tarafından yapıldı.

SPK’dan Kripto Para Açıklaması

SPK Başkan Yardımcısı Ali İhsan GÜNGÖR, konu hakkında yaptığı açıklamada  “Yasal düzenleme iki ana başlıkta toplanacak: kripto varlıkların ihrâcı ve kripto varlık hizmet sağlayıcı platformları. Platform kuruluşlarına lisans, kurucu ve yöneticilerin yeterlikleri vb. şartlar getirilecek. Platformlarda kripto varlıkların saklanması hususu da ayrıca düzenlenecek. Fiyat manipülasyonlarına karşı denetleyici ve önleyici mekanizmalar söz konusu olacak. Bu konular bizi en çok zorlayan hususlar.” ifadelerini kullandı.

SPK tarafından yapılan bu açıklama ile kripto para borsalarını büyük bir değişim beklediği söylenebilir. Özellikle Thodex gibi olaylardan sonra bunun yapılması ise yatırımcıların güvenini arttıracaktır. Borsaların lisans şartları ise daha önce Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerde oldukça sıkı tutulmuş ve birçok borsa kapanmak zorunda kalmıştı.

Fiyat manipülasyonlarının da engelleyici mekanizmalar ile karşılaşacak olması, piyasadaki manipülasyonun önemli ölçüde azalmasını sağlayabilir. Kulislerde konuşulan bilgiler ise bunun bazı fenomenleri de kapsayacağı yönünde.

Güncelleme; SPK tarafından kısa süre önce yapılan açıklamada SPK Başkan Yardımcısı Ali İhsan GÜNGÖR’ün açıklamalarının “kripto varlıklara ilişkin olarak uluslararası kuruluşların çalışmaları, potansiyel düzenleme alanları ve bunların zorluklarıyla ilgili bilgiler içerdiği, Türkiye’deki çalışmalara ilişkin bir açıklama yapmadığı” ifade edildi.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
3 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu