coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriEkonomiSon Dakika: FED Başkanı Jerome Powell Açıklama Yapıyor! İşte Önemli Konuşmanın Detayları

Son Dakika: FED Başkanı Jerome Powell Açıklama Yapıyor! İşte Önemli Konuşmanın Detayları

FED Başkanı Jerome Powell, katıldığı TV programında canlı yayında konuşuyor ve ABD ekonomisine değiniyor.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD saatiyle bu Pazar akşamı CBS News’in 60 Minutes programına katılacağı ve diğer konuların yanı sıra enflasyon riskleri, beklenen faiz indirimleri ve bankacılık sistemini tartışacağı belirtilmişti.

İşte Jerome Powell’ın katıldığı programdaki konuşmasından öne çıkanlar:

  • FED Başkanı Powell, FOMC faiz tahminlerinin Aralık ayından bu yana değişmediğini söyledi.
  • FED’in Mart ayında faiz indirimine gitmesi pek olası görünmüyor.
  • Jeopolitik riskler küresel ekonomi için en büyük tehdit.
  • İyi ilerleme kaydedildi, ancak iş henüz bitmedi.
  • İşgücü piyasası çok sağlıklı olmaya devam ediyor.
  • Henüz yumuşak iniş gerçekleştirdiğimizi söylemeye hazır değiliz.
  • Çok hızlı hareket etmek enflasyonun %2 hedefinin üzerine çıkma riskini taşıyor.
  • Temel olarak, daha fazla iyi veri görmek istiyoruz. Sorun verilerin yeterince iyi olmaması değil. Gerçekten altı aylık veri var. Sadece bu doğrultuda daha fazla iyi veri görmek istiyoruz. Gördüğümüzden daha iyi ya da onun kadar iyi olması gerekmiyor. Sadece iyi olması gerekiyor. Dolayısıyla bunu görmeyi bekliyoruz. İşte bu nedenle Federal Açık Piyasa Komitesi’ndeki neredeyse herkes bu yıl faiz oranlarını düşürmemizin uygun olacağına inanıyor.

Soru: Faizleri düşürmeden önce %2’lik enflasyona ulaşmaya kararlı mısınız?

Powell: “Hayır, hayır. Söylediğimiz şey bu değil, hayır. Enflasyonu zaman içinde %2’ye döndürmeye kararlıyız. Faizleri düşürmek için %2’ye ulaşmayı beklemeyeceğimizi söylemiştim. Aslında, biliyorsunuz, şu anda aktif olarak faiz oranlarını düşürmeyi düşünüyoruz ve 12 aylık bazda enflasyon, biliyorsunuz, %2’de değil. 2-3 arasında seyrediyor. Ancak bizi biraz rahatlatacak şekilde aşağı doğru hareket ediyor.”

Soru: Hedef enflasyon oranınız neden %2?

Powell: “Gerçekten de son birkaç on yıl boyunca, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, gelişmiş ekonomi merkez bankaları %2’lik bir hedef benimsedi. Neden sıfır değil, sanırım asıl soru bu. Bunun nedeni de faiz oranlarının her zaman gelecekteki enflasyona ilişkin bir tahmin içermesi durumunda %2’lik hedefin geçerli olması.

Eğer bu tahmin %2 ise, bu faiz oranlarında %2 daha fazla indirim yapabileceğiniz anlamına gelir. Faiz oranları biraz daha yüksek olursa merkez bankasının elinde daha fazla cephane ve gerilemeyle mücadele etmek için daha fazla güç olacaktır. Her halükarda bu küresel bir norm haline geldi. Bu oldukça istikrarlı bir denge ve halka iyi hizmet ediyor gibi görünüyor.”

CBS, Powell’ın programa katılacağını röportajın yapıldığı gün olan Perşembe günü sosyal medya platformu X üzerinden duyurmuştu. Powell en son Nisan 2021’de programa katılmıştı.

Bu hafta başındaki politika toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyen FED, bir politika ekseninin ortasında yer alıyor. Son iki yıldaki agresif faiz artışlarından uzaklaşıyor ve faizleri ne zaman düşürebileceğini değerlendirdiği bir döneme giriyor.

FED’in Çarşamba günkü toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında Powell, bazı piyasa katılımcılarının tahmin ettiği gibi Mart ayındaki bir sonraki toplantıda faiz indirimine gidilmesinin pek olası olmadığını söylemişti.

İlgili Haber  Dikkat: Yeni Haftada Çok Sayıda Önemli Ekonomik Gelişme ve Altcoin Etkinliği Var! İşte Gün Gün, Saat Saat Listesi

FED Başkanı, son dönemde soğuyan enflasyon verilerine ilişkin iyimserliğini dile getirdi ancak fiyatların merkez bankasının %2’lik hedefine tam olarak geri dönememesinden endişe duyduğunu söyledi.

Her Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından sonra yılda sekiz kez basın toplantısı düzenleyen Powell, merkez bankasının para politikasına bakışını ve hedeflerini açıklamak için sık sık finansal piyasaların ötesindeki Amerikalılara ulaşmaya çalışıyor. Powell, 2021 yılında 60 Minutes programına katılarak Covid-19 salgınının yol açtığı durgunluktan ekonomik toparlanmaya değinmişti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları