coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriEkonomiSon Dakika: FED Tutanakları Açıklandı! İşte Detaylar ve Bitcoin'in İlk Tepkisi!

Son Dakika: FED Tutanakları Açıklandı! İşte Detaylar ve Bitcoin’in İlk Tepkisi!

Günlerdir heyecanla beklenen FED'in toplantı tutanakları nihayet yatırımcılar ile paylaşıldı. İşte detaylar ve Bitcoin'in tepkisi.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

FED’in 2-3 Mayıs’ta düzenlediği toplantının tutanakları yayınlandı. İşte önemli noktalar:

 • FED tutanakları yetkililerin daha fazla faiz artışına destek konusunda bölündüğünü gösteriyor
 • Bazı katılımcılar, gelecek toplantılarda ek politika sıkılaştırmasının muhtemelen gerekli olacağı yorumunda bulundu.
 • Bazı katılımcılar, yapılacak açıklamanın bu yıl faiz indirimi olasılığına işaret etmemesinin veya ilave artışları devre dışı bırakmamasının politika açısından çok önemli olduğunu vurguladı.
 • FED: Yetkililer borç limitinin vaktinde artırılmasını gerekli gördü
 • Neredeyse tüm yetkililer enflasyon görünümünde yukarı yönlü riskler gördü
 • FED yetkilileri veriye bağlı yaklaşımı burguluyor, yeni bilgiler doğrultusunda faiz indirimi beklenmiyor
 • Bazı katılımcılar federal borç limitinin zamanında artırılmayabileceği, bunun da finansal sistemde önemli aksamalara ve finansal koşullarda sıkılaşmaya yol açabileceği endişesini dile getirdi.
 • Katılımcılar genel olarak daha fazla faiz artırımının ne ölçüde uygun olabileceğinin daha belirsiz hale geldiği konusunda hemfikirdi.
 • Katılımcılar enflasyonun kabul edilemeyecek seviyede yüksek olduğu ve beklenenden daha yavaş düştüğü konusunda hem fikir.
 • FED personeli 2023’te ‘ılımlı’ resesyon tahminini korudu.
 • Katılımcılar, bankacılık sektöründeki stresin ekonomik faaliyetler üzerinde belirsiz bir ölçüde de olsa baskı yaratabileceğini ifade etti.

Tutanakların açıklanmasının ardından Bitcoin (BTC) fiyatı şu şekilde tepki verdi:

FED Tutanakları Neden Önemli?

FOMC tutanakları, FED’in politika belirleme organı olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarının tutanaklarıdır. FOMC tutanakları, bu toplantılarda alınan politika kararlarına ilişkin oylamaların yanı sıra kararlara yol açan bilgi ve tartışmaların bir özetini içerir.

Tutanaklar, Fed’in para politikasını etkileyen ekonomik ve finansal koşulların yanı sıra FOMC üyelerinin gerekçeleri ve beklentileri hakkında bilgi sağladıkları için önemlidir. FOMC tutanakları, politika kararının alındığı tarihten üç hafta sonra yayınlanır.

FOMC tutanakları anında değil haftalar sonra yayınlanır çünkü belirli FED üyelerinin görüşleri ve ABD ekonomik tablosu ve genel FED bilançosu hakkında daha derin perspektifler gibi belirli politika eylemlerinin arkasındaki süreç ve gerekçeler hakkında daha ayrıntılı bilgiler sunarlar. Bunun hazırlanması ve gözden geçirilmesi, toplantıdan hemen sonra yayımlanan açıklamaya kıyasla daha fazla zaman gerektirmektedir.

Gecikme aynı zamanda FED’in piyasada çok fazla dalgalanma veya kafa karışıklığına yol açmadan para politikasında şeffaflık ve hesap verebilirliği teşvik etmesine olanak tanır.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

1 Yorum

Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Azalin

Ins bukadar insanin vebali hakiyla acilar icinde can verirler bu isden sorumlu olup nemalananlar

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail