AltcoinNedirStellar

Stellar Lumens Nedir? Nasıl Çalışır?

Stellar Lumens Nedir? Nasıl Çalışır?

Stellar Lumens, 2014 senesinde geliştiricilerden oluşan bir grup tarafından tasarlanmış bir sanal para birimidir. Ripple’in yaratıcısı Jed McCaleb ve Mt Gox ortaklığı ile oluşturulan Stellar Lumens, finansal kuruluşlar arasında ödemelere izin veren bir ağdır. Ayrıca açık kaynaklı olmasından dolayı kullanıcılar tarafından geliştirilmesi de mümkündür.

Stellar Lumens, para birimleri arasında sürekli olarak değişim ve tüm kullanıcıların düşük maliyetli finansal servisler oluşturmasına da olanak sağlar. Lumens, bankaları M-Pesa gibi ödeme platformlarına bağlayarak, finansal kuruluşların ulaşabileceği ölçeği ve alanı arttırmayı da sağlayacaklarını belirtti.

Stellar Lumens Nedir?

eDonkey ve Ripple’ın kurucusu Jed McCaleb ile Mt Gox tarafından 2014 yılında kurulan açık kaynaklı bir protokoldür. Yönetim ve danışma kurulu üyeleri Sam Altman, Joi Ito, Naval Ravikant, Keith Rabois, Greg Stein, Matt Mullenweg, Patrick Collison ve diğer isimler yer almaktadır. Lumens, kar amacı gütmeyen ‘’Stellar Geliştirme Vakfı’’ tarafınca desteklenir.

Stellar Lumens Nasıl Çalışır?

Stellar Lumens, ‘’fiat’’ para birimi türünden olan ödemelere izin vermektedir. Fakat Lumens, ‘’XLM’’ adındaki kendi para birimine de sahiptir. Tasarlayanlar, Stellar ağını kendisinden ayırmak için bu adı seçerler. Stellar Lumens, DDoS saldırılarına karşı önlem almak amacıyla ‘’güvenlik tokenleri’’ kullanır. Lumens ağı, ‘’fiat’’ para birimlerini aktarabilmek için kullanıcılarının 0,00001 XLM harcamasını zorunlu tutar. Böylece Stellar Lumens, piyasaların daha az ya da daha küçük likid olduğu döviz çiftlerine yönelik işlemleri basitleştirmek için köprü vazifesi görmektedir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu