AltcoinAnaliz

Taraftar Tokenlerinin Göz Bebeği Chiliz (CHZ) Teknik Analizi

Bu yazımızda yeni bir ATH yapan Chiliz (CHZ)’i değerlendiriyoruz.

Son zamanlarda Binance özelinde listelenen taraftar tokenleriyle birlikte kendinden oldukça çok söz edilen Chiliz (CHZ), tüm zamanların en yüksek seviyesini (ATH) gördü. Bir hafta içerisinde yaklaşık %95 yükseliş yaşayan coin, satış tepkisi yiyerek bugün %30 değer kaybı yaşadı.

CHZ, kripto para piyasasında 123 milyon doların üzerindeki piyasa değeri ile 98. sırada yerini alıyor. Yayın saati itibariyle 0.0229 dolar üzerinden fiyatlanan CHZ, yeni bir ATH’nin ardından kâr satışlarıyla birlikte düşüş yaşıyor. Uzun vade grafiği olarak nitelendirdiğimiz haftalık zaman diliminde CHZ, önemli bir direnç alanından reddedilmiş görünüyor.

Haftalık anlamda 0.02345 dolarlık seviyenin altında bulunan fiyat, satışların devam etmesi halinde düşüşe geçebilir. Bu durumda sarı trend çizgisi ve yatay destek seviyeleri takip edilebilir seviyelerdir. Önemli olarak fiyatın sekme olasılığının olduğu destek seviyesi ise daha önce birçok kez denenen 0.0197 dolar seviyesidir. Ayrıca StochRSI göstergesinin SAT sinyali anlamına gelen kesişimi yapmış olması düşüşü açıklar niteliktedir.

Chiliz (CHZ) Haftalık Grafik – Kaynak: Tradingview

Golden Cross Gücünü Gösterdi

Günlük grafikte 50 günlük hareketli ortalamanın (MA50) 200 günlük hareketli ortalamayı (MA200) yukarı yönlü kesmesiyle oluşan Golden Cross oluşumu gözleniyor. Bir hafta önce gerçekleşen bu olay, fiyatının yükselişinin sinyalini önceden vermiştir. Bu durumda fiyatın bundan sonra bir süre daha yükseliş trendine devam etmesi beklenebilir.

Bugünün günlük mumunun bu şekilde kapanması halinde grafikte gizli boğa uyuşmazlığı formasyonu görülebilir. Bu formasyonun devreye girmesi halinde fiyat, yeniden artışa geçebilir. Artış ve düşüş anında önemli olan ara seviyeler grafik üzerinde bulunmaktadır. Ancak önemli olan alanlar, 0.0171 – 0.0175 dolarlık destek alanı ve 0.0306 – 0.031 dolarlık direnç alanlarıdır. Destek alanı altındaki kapanışlarda stop olunabilir, direnç alanındaysa satış yapılabilir.

Günlük grafiğimizde de StochRSI’ın aşağı yöneldiği görülüyor. Bu durum önümüzdeki günlerde düşüşün bir süre daha devam etmesine neden olabilir.

Chiliz (CHZ) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Fiyat Trend Altına Geriliyor

4 Saatlik grafikte oluşan yükselen sarı ve mavi olmak üzere iki trend çizgisi görülüyor. Burada ilk aşamadaki sarı çizginin altına gerileyen fiyat 0.0216 dolardan destek alıp tekrardan bu trend çizgisini deniyor. Ancak görünüşe göre fiyat için artık bu çizgi bir direnç haline gelmiş durumda. Fiyatta görülen art arda gelen kırmızı düşüş mumlarından sonra fiyatın konsolide olması ayı bayrağına işaret ediyor olabilir.

Nitekim bu formasyonun gerçekleşmesi, fiyatın MA200 seviyesi olan 0.0155 dolara kadar düşüşüne neden olabilir. Ancak fiyatın önündeki yatay destek seviyeleri ve mavi trend çizgisi bu düşüş sırasında göz ardı edilmemelidir.

Chiliz (CHZ) 4 Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

Saatlikte Ayı Flaması!

4 Saatlik zamanda diliminde bahsettiğimiz ayı bayrağından önce saatlik grafikte, ayı flaması oluşumu görülüyor. Bu formasyonun gerçekleşmesi halinde fiyatın 0.017 dolar civarına kadar düştüğü görülebilir. Ancak önümüzdeki saatlerde fiyatın yukarı yönelmesi halinde formasyon geçerliliğini yitirebilir. Ekstra olarak RSI göstergesinde oluşan negatif uyuşmazlık, fiyatın düşüşe geçmesine neden olabilir.

Chiliz (CHZ) Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

“Yukarıda yazılanlar yatırım niteliğinde değildir, lütfen kendi yatırım kararlarınız bizzat kendiniz alınız.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu