Kripto Para

Terör Eylemi Ve Kara Para Aklamak İçin Bitcoin Kullananların Hesapları Kolay Tespit Edilebilir Mi?

Finansal Eylem Görev Gücü (FATF), başta kara para aklama ve para aklama olmak üzere, teröristler tarafından kripto paraların bir araç olarak kullanılmasına karşı hamlelerini sürdürüyor.

IŞİD, PKK, YPG, PYD ve daha onlarcası… Her bir terör örgütünün ardında gerek devlet desteği, gerek ise dış finansman bulunuyor. Terör örgütleri bugün tüm dünyayı tehdit ediyor. ABD anakarası ve Rusya bu tehditten en az etkilenen ülkeler arasında yer alırken, yine İskandinav ülkeleri ve bazı Avrupa ülkeleri de Ortadoğu ülkelerine oranla tehditlerden daha az etkileniyor.

ABD anakarasının kısmen daha fazla güvende olmasının sebebi olarak ise okyanus ötesi bir konuma sahip olması, terör örgütleri konusunda istihbaratın çok güçlü olması ve olası saldırılar gerçekleşmeden önce Pentagon ve diğer ABD’li yetkililerin durumdan haberdar olması gösteriliyor. Tabii bu terör örgütlerine para ve silah yardımı yapan ülkenin, dolayısıyla “besleyen” ülkenin ABD olmadığını bugün söylemek imkansız. ABD Başkan’ı Donald Trump bile attığı Tweetler ile bunu defalarca kez doğruladı.

Aynı durum Rusya için geçerli olmasa bile, Rusya’nın gerek YPG gibi terör örgütlerini terör örgütü sınıfında barındırmaması ülkenin olası büyük terör örgütlerinin potansiyel saldırıları için yine kısmen güvende olduğunu gösteriyor.

Terör örgütü olarak görülmeyen örgütü kim durduracak?

Finansal Eylem Görev Gücü (FATF) ve diğer kurumlar teröristlerin kripto para birimleri ile başarılı olmasını engellemek için oldukça güçlü çalışıyor. Ancak bugün PKK, YPG gibi terör örgütleri ABD tarafından terör örgütleri listesinde görülmediği için bu örgütlerin kripto paralar yoluyla kendilerini güçlendirmesini diğer hiçbir ülke engelleyebilecek güçte değil.

Bir terör örgütünün başarılı bir şekilde engellenebilmesi için ABD’nin kesin ve eksiksiz tam desteğine ihtiyaç duyuluyor. IŞİD terör örgütünün finansal olarak çökertilmesinde ABD’nin rolünün çok büyük olduğundan söz edilirken, beraberinde kara para ve para aklama konusunda da terör örgütlerinin tespit edilmesi ve eylemlerinin önlenmesi eğer ki ABD tarafından terör örgütü olarak görülüyorsa kolay. Ancak ABD’nin terör örgütü olarak görmediği örgütlerin bu tür finansa eylemlerinin engellenmesi diğer ülkeler için hiç de kolay değil. En azından sınır ötesi olanlar için.

İlgili Haber
Bitcoin Gerçekten Gizli Mi? - Eğer Gizliyse Suçlular Nasıl Bulunuyor?
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu