fbpx
Bitcoin

Türkiye’de Bitcoin’in Kullanım Durumu Ne ?

Türkiye’de Bitcoin’in Kullanım Durumu Ne ?

Bilindiği gibi Bitcoin resmi bir banka ya da kurumla ilişkisi bulunmayan elektronik ortamlarda kullanılan para birimi olan bitcoin dünyanın birçok yerinde para yerine geçebilen para birimini ifade eden bir değer birimidir.

Bitcoin Nerelerde Kullanılır?

Sanal para birimi olan bitcoin şifreleme ve proof of work teknolojilerinin kullanılması ile oluşturulmuş para birimini ifade eder. Genellikle internet ortamlarında alışverişte para yerine geçebilen alım ya da satım gibi işlemlerde kullanılmaktadır. Dijital para olarak bilinen bitcoin istenildiğinde gerçek paranızın tutarını bitcoine dönüştürerek kullanabileceğiniz bir değerdir. Ülkemizde de artık kullanımı yaygınlık kazanmaya başlamış ve alışverişlerde bitcoin para olarak güvenli alışveriş için tercih edilen yöntem olarak kullanılmaktadır.

Cüzdan güvenliği açısından şifreleme ve yazılımlar hesabınızın güvende olmasına yardımcı olmaktadır. Ancak kaybettiğiniz zaman başkası tarafından kullanılabilecek olması dezavantajlardan biridir normal banka kartlarınızı bankanızı aradığınız zaman iptal ettirme isteğiniz bitcoinizin hiç bir yere bağımlılığı bulunmadığı için mümkün olmaz bu nedenle hesabınızın güvenliği açısından internet bağlantısı mevcut olmayan hard disklerde saklanması daha güvenilir olmaktadır.

Bitcoin Türkiye de Kullanımı

6493 sayılı karara göre elektronik para kuruluşları hakkında kanun 27.06.2013 tarihinde resmi gazetede açıklanarak yürürlüğe girmiş ve bitcoin kullanımı Türkiye de de resmiyete kavuşmuştur.

Bitcoin Türkiye de Nerelerde Kullanılıyor?

Yeni yeni yaygınlaşmakla beraber, Türkiye de firmalarda ve şirketlerde kullanılmakta olan bitcoin, elektronik alımı satımında, eğlence dünyasında, e- ticaret ortamlarında, konaklama merkezlerinde, oyunlarda ve Restoranlarda geçerli olarak kullanılmaktadır.

En güncel haberleri Twitter, Facebook ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı