Bitcoin

Türkiye’de Bitcoin’in Kullanım Durumu Ne ?

Bilindiği gibi resmi bir banka ya da kurumla ilişkisi bulunmayan elektronik ortamlarda kullanılan para birimi olan bitcoin dünyanın birçok yerinde para yerine geçebilen para birimini ifade eden bir değer birimidir.

Bitcoin Nerelerde Kullanılır?

Sanal para birimi olan bitcoin şifreleme ve proof of work teknolojilerinin kullanılması ile oluşturulmuş para birimini ifade eder. Genellikle internet ortamlarında alışverişte para yerine geçebilen alım ya da satım gibi işlemlerde kullanılmaktadır. Dijital para olarak bilinen bitcoin istenildiğinde gerçek paranızın tutarını bitcoine dönüştürerek kullanabileceğiniz bir değerdir. Ülkemizde de artık kullanımı yaygınlık kazanmaya başlamış ve alışverişlerde bitcoin, güvenli alışveriş için tercih edilen yöntem olarak kullanılmaktadır.

Cüzdan güvenliği açısından şifreleme ve yazılımlar hesabınızın güvende olmasına yardımcı olmaktadır. Ancak kaybettiğiniz zaman başkası tarafından kullanılabilecek olması dezavantajlardan biridir normal banka kartlarınızı bankanızı aradığınız zaman iptal ettirme isteğiniz bitcoinizin hiç bir yere bağımlılığı bulunmadığı için mümkün olmaz bu nedenle hesabınızın güvenliği açısından internet bağlantısı mevcut olmayan hard disklerde saklanması daha güvenilir olmaktadır.

Bitcoin Türkiye’de Kullanımı

6493 sayılı karara göre elektronik para kuruluşları hakkında kanun 27.06.2013 tarihinde resmi gazetede açıklanarak yürürlüğe girmiş ve bitcoin kullanımı Türkiye’de de resmiyete kavuşmuştur.

Bitcoin Türkiye’de Nerelerde Kullanılıyor?

Yeni yeni yaygınlaşmakla beraber, Türkiye de firmalarda ve şirketlerde kullanılmakta olan bitcoin, elektronik alımı satımında, eğlence dünyasında, e- ticaret ortamlarında, konaklama merkezlerinde, oyunlarda ve Restoranlarda geçerli olarak kullanılmaktadır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu