BitcoinHaberler

Twitter Skandalında Çok Daha Fazla Kişi Mağdur Olabilirdi! Peki Neden Olmadı?

Twitter hesaplarına yönelik saldırı bir dizi tartışmayı da beraberinde getirdi.

15 Temmuz’da yaşanan Twitter skandalının yankıları sürüyor. Twitter yönetiminin toplamda 130 hesaba yönelik eş zamanlı şekilde gerçekleştirilmesi planlanan saldırı şeklinde bahsettiği olay, aslında çok daha fazla kişiyi hedef almış. Nitekim Coinbase’in yaptığı açıklamaya göre bu sayı çok çok daha fazla olabilirmiş. Yetkililerin belirttiğine göre eğer Coinbase önlememiş olsa 1000’den fazla kişi Twitter korsanlarının tuzağına düşecekmiş.

Coinbase cephesinden yapılan açıklamaya göre ünlü borsanın müşterilerinin birçoğu hackerların belirttiği adrese toplamda 30.4 Bitcoin (takribi 280 bin dolar) göndermeye hazırlandığı ancak Coinbase güvelik engeliyle karşılaşmaları sonucu bu durumdan ucuz kurtuldukları ifade edildi. Ki bu miktar bilgisayar korsanlarının toplamda elde ettiği 120 bin dolarlık meblağın 2 katından fazlasına karşılık geliyor.

Coinbase’in durumu fark ederek hackerlar tarafından kullanılan adresleri kara listeye almasından önce 14 müşterisi toplamda 3 bin dolar değerindeki Bitcoin’i ilgili adrese göndermiş. Coinbase’in yanı sıra Binance, Kraken ve Gemini gibi önde gelen kripto para borsalarının müşterilerinin de ne yazık ki aynı tuzağa düştükleri biliniyor. Ancak Coinbase harici bu borsaların da hackerlere ait cüzdanları derhal “engelli” cüzdan kategorisine aldığı ve aktarımları engellediği açıklandı.

Onlarca tanınmış kişinin hesapları kullanılarak -ki bunlar arasından Obama’dan Bill Gates’e, Elon Musk’tan Joe Biden’a kadar çok sayıda ünlü isim yer alıyor- gerçekleştirilen hack skandalında 120 bin dolar olduğu tahmin edilen haksız kazancın çok daha fazla olduğunu iddia edenler de var. Olayın anlaşılmasının hemen akabinde, hackerlara ait olduğu tespit edilen BTC adresleri kripto para borsaları tarafından kara listeye alındı ve göndericilerin yolladıkları Bitcoinlerin saldırganlara yollanmasının önüne geçildi. Ancak bankalara aktarılan BTC tutarlarına bakıldığında söz konusu miktarın bu kadarla kalmadığı düşünülüyor.

Öte yandan Coinbase’in güvenlik engeli, Twitter skandalı için her ne kadar olumlu ve hayati olsa da akıllara farklı soru işaretlerinin gelmesine de neden oldu. Nitekim bu durum borsaların müşterilerinin fon yönetimleri üzerinde ne kadar güçlü bir etkiye sahip olduklarını ortaya koyuyor. Çünkü bu güvenlik (?) engeli borsaların müşterilerinin ne zaman, kime, ne miktarda para gönderebileceklerini belirleyebildikleri anlamına geliyor. Bu endişeler söz konusu saldırının  etkilerinin bambaşka boyutlara taşınmasına yol açabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu