Kripto HaberleriBitcoinTwitter'ın Hacklenmesinin Ardından Yaşananlar Ve Olayın Ardındaki Sır Perdesi - Bitcoin Olayın...

Twitter’ın Hacklenmesinin Ardından Yaşananlar Ve Olayın Ardındaki Sır Perdesi – Bitcoin Olayın Neresinde?

Takip et

Dün Twitter’da yaşanan hack darbesinin şoku yeni yeni atlatılırken olayın ardındaki sis perdesi de aralanmaya başladı. Çok sayıda ünlü ismin ve kripto borsasının resmi Twitter hesaplarına eş zamanlı olarak gerçekleştirilen hack saldırısı sonucu birçok kişi Bitcoin kazanma vaadiyle kandırıldı.

İlgili Haber
Son Dakika: Birçok Bitcoin Borsasının ve Fenomenin Twitter Hesabı Hacklendi!

Toplamda yaklaşık 12 BTC elde eden saldırganlar yine aynı tuzağı kullandı ve maalesef birçok insan mağdur oldu. Özelikle Barack Obama, Bill Gates, Elon Musk gibi dünyaca ünlü isimlerin söz konusu saldırı için seçilmiş olmaları çok sayıda insanın bir anlık gaflette bulunmasına yol açtı. İlk olarak Binance’in hesabını hackleyen saldırganlar şu mesajı yayınladılar: CryptoForHealth ile yaptığımız ortaklık sonucunda 5000 BTC dağıtıyoruz. Daha fazlası için cryptoforhealth.com’a bakınız.

Binance’in ardından Changpeng Zhao’nun resmi hesabında da aynı mesajı yayınlayan saldırganlar sırasıyla Gemini, Kucoin, Coinbase ve CoinDesk hesaplarını da hacklediler. Binance’in ve şirketin CEO’su Changpeng Zhao’nun hesaplarının hacklenmesinin ardından Binance Türkiye hesabından konuyla ilgili bir uyarı metni yayınlandı ve hack bilgisi paylaşıldı. Bu durumun Twitter yetkililerine bildirilmesini isteyen Binance ekibi, bağlantılara tıklanmaması konusunda da kullanıcıları uyardı.

Siber saldırganların ele geçirdiği “mavi tik” onayına sahip hesaplar arasında şu isimler bulunuyor:

 • Kanye West
 • Joe Biden
 • Bill Gates
 • Apple
 • Jeff Bezos
 • Elon Musk
 • Uber
 • Mike Bloomberg
 • Floyd Mayweather
 • Barack Obama
 • HQ Trivia
 • Warren Buffet
 • Kim Kardashian
 • Wiz Khalifa

Saldırının doğrudan Twitter çalışanlarının kontrol panellerinin ele geçirilmesi sonucu gerçekleştirildiği ve şu ana kadar toplamda 110.000 dolarlık haksız kazanç sağlandığı tahmin ediliyor ancak birçoklarına göre bu meblağ çok daha fazla.

Bugün Instagram hesabından konuyla ilgili bir ileti paylaşan Binance CEO’su Changpeng Zhao, Twitter’daki sorun çözülünceye dek paylaşımlarını Instagram hesabı üzerinden yapacağını duyurdu. Zhao ayrıca Binance ile ilgili duyuruların da direkt olarak Binance’in kendi blogu üzerinden yayınlanacağını açıkladı. Öte yandan Elon Musk ve Bill Gates gibi isimlerden önce hacklendiği için gurur duyduğunu belirtmekten çekinmeyen Zhao, yaşanan saldırıyla ilgili “Bizi öldürmeyen şey güçlendirir!” mesajını paylaştı.

Twitter Yönetimi Ne Diyor?

Yaşanan olay kısa sürse de etkilerinin büyük olması çok sayıda kullanıcıyı harekete geçirdi ve Twitter yönetimi yaşanan güvenlik olayıyla ilgili gelişmelerin farkında olduklarını, bu durumu soruşturup düzeltmek için çalıştıklarını ve kısa sürede güncelleme yapacakları bilgisini paylaştı.

Yaşanan olay sonrası Twitter üzerinden Bitcoin adresi paylaşımını yasaklayan Twitter yönetiminin güvenlik önlemleri konusunda ciddi şekilde harekete geçmesi bekleniyor.

Peki, Kim Bu Saldırganlar?

Saldırıyı gerçekleştirenlerin kimliği henüz belirlenemese de tuzağa düşürülmek istenen kullanıcıların yönlendirildiği alan adı olan “CryptoForHealth.com”un kime ait olduğu WhoIS üzerinden öğrenildi. Saldırıda kullanılan alan adının olayın yaşandığı gün alındığı ve şu an “dolandırıcılık” sitesi şeklinde kayda alınarak kapatıldığı öğrenilen bilgiler arasında yer aldı. Söz konusu sitenin Kaliforniya’dan Anthony Elias isimli bir kişinin üzerine kaydedildiği ve şahsın e-posta adresinin mkeyw****@gmail.com olduğu yine ulaşılan bilgiler arasında. Öte yandan söz konusu adres bilgisinin Google Maps’te yer almaması sahte isim ve adres verisi ihtimallerini  doğrular nitelikte.

Kimi kullanıcılar, saldırının arkasında eski bir Twitter geliştiricisinin olduğunu iddia etti. BadCrypto podcast sunucusu Travis Wright ise BoboChan adlı bir grubun sorumluluğu üstlendiğini bildiren bir mesaj paylaştı:

Piyasayı Etkilemedi

Kripto para birimi piyasasını fiyat ve hacim açısından büyük oranda etkilemeyen bu durumun aslında kripto paralarla bir ilgisi yok. Nitekim Winklevoss ikizlerinin de belirttiği gibi söz konusu olay güçlü önlemlere rağmen gerçekleştirilmiş durumda. Ancak siber saldırganların söz konusu olaya Bitcoin’i dahil etmeleri ünlü kripto para biriminin TT listesine girmesini sağladı.

Binlerce dolarlık para kaybı olsa da kripto para camiası bu durumdan pek fazla etkilenmedi ve Bitcoin bugün içerisinde sadece yüzde 2’nin altında bir değer kaybı yaşayarak 9.100 dolar seviyesinin üzerinde kalmayı sürdürdü.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Türk kripto para sektörünün tanınan analistlerinden Selcoin ise şu mesajları paylaştı:

Selcoin’in de belirttiği gibi söz konusu olay Trump yönetimi açısından Bitcoin’e mal edilirse BTC fiyatlarında belli oranda düşüş görülebilir. Ancak Anthony Pompliano gibi isimlerin

Twitter hacklendi. Bitcoin hiç saldırıya uğramadı.

şeklindeki Bitcoin yanlısı tutumları söz konusu saldırının Twitter’ın güvenlik zafiyeti sebebiyle yaşandığını açıkça ortaya koyması bakımından da ayrı bir öneme sahip.

Nitekim Blockchain altyapısı sayesinde hacklenmesi mümkün olmayan ve güvenlik açısından dünyanın en sağlam para birimi olan Bitcoin bu tür durumlarda güvenilir bir liman olduğunu yeniden ortaya koymuş oldu. Saldırının yaşattığı mağduriyete neden olan asıl etken ise Bitcoin değil, insanların zafiyetleri olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan yetkililer kullanıcıları bu tür vaatlere kanmamaları konusunda uyarmaya devam ediyorlar. Ancak siber saldırganların kripto para ile dolandırıcılık yapmasının bu sıralar çokça gündeme gelmesinin hükumetleri de kripto paralar konusunda düzenlemeye itebileceği iddia edilenler arasında.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları