BitcoinTether

Ukraynalı Kripto Para Borsalarında Tether (USDT) 1 Doların Üstünde Seyrediyor!

Varlıklarını güvenceye almak isteyen Ukraynalıların kripto paralara koşmasıyla birlikte Tether (USDT) fiyatı ülkede artık 1 dolara sabit değil.

Normal şartlarda 1 dolar fiyatına sabitlenmiş olması gereken Tether (USDT), bölgedeki gerginlikler nedeniyle Ukrayna borsalarında bu seviyenin bir hayli üzerinde seyrediyor.

Rusya’nın ülkeyi işgale başlaması ile birlikte Ukraynalılar ABD dolarına endeksli Tether (USDT) satın alabilmek için normal fiyattan daha yüksek ödeme yapmayı göze alıyor.

Ukrayna Borsalarında Tether (USDT) 1.10 Dolar Civarından İşlem Görüyor

Ukrayna’nın popüler kripto para borsası Kuna üzerinde USDT fiyatı Perşembe günü %5 değer kazanarak 32 Ukrayna Grivnasına kadar yükseldi. Grivna, Ukrayna’nın ulusal para birimi olarak tanınıyor. Normalde 1 dolar seviyesinde seyretmesi gereken stabilecoin şu sıralar 1.10 dolardan işlem görüyor.

Ukrayna Grivnasının USDT karşısındaki hareketini gösteren grafik.

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlik büyürken bazı Ukrayna vatandaşları da varlıklarını saklayabilecekleri güvenli liman arayışına girdiler. Bitcoin ve Ethereum gibi geleneksel kripto paraların oldukça volatil seyretmesiyle birlikte Ukraynalılar paralarını stablecoin’lere, özellikle de Tether’a yatırmayı seçiyor.

Küresel çapta is USDT’nin fiyatı 1 dolar seviyesinde seyretmeye devam ediyor. Bu yazının yazıldığı anlarda Tether, 1.0006 dolardan işlem görüyordu. 80 milyar dolar toplam piyasa değerine sahip olan kripto para, stablecoinler arasında bu alanda lider konumda bulunuyor.

Bununla birlikte Ukrayna’nın sahip olduğu USDT arzının ise sınırlı olduğu anlaşıldı. Kuna borsasının kurucusu Michael Chobanian, yaptığı açıklamasında bu durumun ülkede giderek problem haline geldiğini söyledi. Chobanian, konuyla ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

“İnsanların çoğunun kripto paraları seçmek dışında başka bir şansı yok. Burada kripto paralara akması istenen milyonlarca dolar nakitten bahsediyoruz. Buna rağmen kripto paralarını satmak isteyen insan bulmakta ise zorlanıyoruz.”

Kripto para borsası Kuna’nın 40.000 aktif kullanıcılarının %90’ınını Ukraynalılar oluşturuyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu