Altcoin

Uniswap’ten Tartışmalı Sansür Kararı: Hangi Kripto Paralar Kaldırılıyor?

Uniswap, bazı kripto paraları kaldırıyor.

Ethereum ağının en büyük merkezsiz kripto para borsası ve aslında bu akımın ilki olarak da bilinen Uniswap, bugün çok kritik bir karara imza attı.

Tamamen merkezsiz olan ve UNI yatırımcılarının oyları ile karar alınan kripto para borsası, bazı kripto paraların platformdan kaldırılmasına karar verdi ve bunu hiçbir oylama olmadan yaptı.

Bu da Uniswap’in merkezsizliğine gölge düşünülmesine yol açtı ancak durum biraz daha farklı. Uniswap, bazı tokenlerin platformda görülmesini kısıtlayacak ve bunun regülatörlerden gelen çağrı nedeniyle yapıldığını duyurdu.

Uniswap’ten Sansür Kararı

Yapılan duyuruda Uniswap’in Synthetix tabanlı sentetik türev ürünlerini, UMA Protocol opsiyon tokenlerini, Mirror Protocol’ün tokenlerini, Opyn’in sigorta tokenlerini, Tethet’in altın endeksli tokenini ve birkaç başka tokeni daha platformdan kaldırdığı açıklandı.

Twitter’da birçok kullanıcı bunun merkezsiz olan on-chain protokole uygulanan bir sansür olduğunu düşünse de söz konusu değişiklik sadece Uniswap Labs’in sitesinde uygulandı.

Bu site tamamen Uniswap ekibi tarafından kullanılmakta ve yönetilmekte. Uniswap Protocol ise tamamen merkezsiz ve ilgili sitedeki tokenlere yönelik bir sansür yok.

Buna rağmen Uniswap’in regülasyon baskısına maruz kalıp böyle bir adım atması, yakında başka platformlar ile DeFi projelerinin de benzer duruma düşebileceğinin düşünülmesine yol açtı.

UNI fiyatı ise tam da piyasanın toparlanmaya başladığı anlarda 24 saat içerisinde %5,7 yükseliş elde etmişti ancak bu haber düşüşü tetikleyebilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu