coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriEkonomiÜst Düzey FED Yetkilisinden Faiz Açıklaması: Öncekilerin Tersi İfadeler Var!

Üst Düzey FED Yetkilisinden Faiz Açıklaması: Öncekilerin Tersi İfadeler Var!

Chicago FED Başkanı Austan Goolsbee, FED'in önümüzdeki dönemki faiz kararları hakkında açıklama yaptı.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Chicago FED Başkanı Austan Goolsbee Salı günü yaptığı açıklamada, FED’in son dönemdeki bankacılık stresi karşısında faiz oranlarını artırma konusunda temkinli olması gerektiğini belirterek, banka kredilerindeki bir geri çekilmenin enflasyonu bastırmaya yardımcı olacağını ve para politikasına daha az iş kalacağını ifade etti.

Chicago FED Başkanı Goolsbee, Faiz Artışı Karşıtı Bir Açıklama Yaptı

Ocak ayında Chicago FED’in başına geçmesinden bu yana politika görünümüne ilişkin ilk kapsamlı yorumunu yapan Goolsbee, “Finansal stresin yaşandığı bu gibi anlarda doğru parasal yaklaşım, finansal stresin reel ekonomi üzerindeki potansiyel etkisini değerlendirmek için ihtiyatlı ve sabırlı olmayı gerektirir” dedi.

Chicago Ekonomi Kulübü’ndeki bir etkinlik için hazırlanan konuşmasında Goolsbee, FED’in tercih ettiği ölçüye göre %2’lik hedefinin iki katından fazla seyreden enflasyonun, ABD merkez bankasının geçen yıl yaptığı sert faiz artışlarından sonra bile yeterince düşmediğini söyledi.

İlgili Haber  Binance CEO'su CZ, Delist Ettiği Altcoin Hakkında Konuştu: Sebebini Açıkladı!

FED yetkilisi istihdam artışı “dikkat çekici” olduğunu söyledi ve sadece bu verilere dayanarak bile daha agresif bir politika sıkılaştırmasının gerekli görülebileceğini sözlerine ekledi.

Goolsbee, “Bu finansal sıkıntıların nereye gittiğine dair belirsizliğin ne kadar fazla olduğu göz önüne alındığında, ihtiyatlı olmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Goolsbee, FED’in önümüzdeki dönemde alacağı faiz kararları ile ilgili şunları söyledi:

“Daha fazla veri toplamalı ve enflasyonu düşürmek için ekonomik büyümeyi yavaşlatan etkenlerin bizim için ne kadar işe yaradığını görene kadar faizleri çok agresif bir şekilde yükseltme konusunda dikkatli olmalıyız.”

Bitcoinsistemi.com olarak bildirdiğimiz üzere FED 22 Mart’ta gösterge faiz oranını en son çeyrek puan artırarak %4.75-%5.00 aralığına yükseltmişti.

Goolsbee’nin sabır çağrısı, 22 Mart’tan bu yana konuşan bazı meslektaşlarından biraz daha güvercin bir tonda ve politika yapıcılarının çoğunun, yüksek enflasyonu kurtarmak için bir faiz artırımının daha yeterli olacağını beklediklerinin sinyalini verdi.

Ancak Goolsbee aynı zamanda FED’in geçmişteki finansal stres olayları karşısında gerçekleştirdiği ve piyasaların bu yılın ikinci yarısı için şu anda fiyatladığı türden faiz indirimlerini savunmadığını da açıkça ifade etti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail