Kripto Para

Venezuela’da Yaşanan Olaylar Ve Petro

Venezuela'da yaşanan olaylar kripto para birimi Petro'yu silebilir.

Venezuela’da yeni devlet başkanı olarak kendisini atayan ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından yeni başkan olarak tanındığı açıklanan Guaido, henüz 35 yaşında genç bir lider oldu. Venezuela, artık Nicolas Maduro yönetiminin yakın zamanda düşmesi beklenen ve halkın sokaklara döküldüğü ve artık ABD tarafından tanınan yeni başkan Guaido’nun göreve başlaması için protestolar düzenledikleri bir ülke haline geldi. Nicolas Maduro yönetiminden yapılan açıklamalar ise ülkede ekonomik sorunların yok sayıldığı, sadece belirli sorunların olduğunu bile kabul etmeyen açıklamalarda bulunmaya devam ettiği açıklamalar ile görevini bırakmayacak olduğunu açıklaması ile gündeme geldi.

Başkan Donald Trump, Venezuela’nın yeni liderinin Guaido olduğunı açıklamasının ardından Avrupa Birliği’de Guaido’yu başkan olarak tanımaya destek verdiklerini ve Nicolas Maduro’nun derhal gayrimeşru görevinden istifa ederek gerekliliklerini yerine getirmesi çağrısında bulundu.

Bu olayda bizi ilgilendiren ise Venezuela’nın kendisine ait kripto parası olan Petro’nun geleceği. Petro’nun geleceğinin çok uzun sürmeyecek olduğu, yeni başkan Guaido, tarafından göreve başladığı ilk gün olan bugünün ardından devlet başkanlığı koltuğuna geçtikten kısa süre sonra bazı adımlar atarak Petro kullanımının zorunluluğunu kaldırması ve bunu kaldırması ile Petro kullanan ve sahip olan insan sayısının neredeyse sıfıra kadar inmesi bekleniyor.

Kullanılmıyordu, hiç kullanılmayacak

Yeni Venezuela Devlet Başkanı Guaido, göreve geldiğinde kripto para zorunluluklarını kaldırması ve vatandaşların ülkenin resmi para birimini kullanması için çalışmalar yapması bekleniyor. ABD’nin Petro’yu yasaklaması sonrasında kripto para borsalarında listelenmesine izin verilmeyen ve sadece Venezuela hükümetine ait internet sitesi üzerinden satışı yapılan, bazı borsalarda ise kısıtlı olarak satışı yapılan Petro’nun kullanılma nedenleri arasında pasaport almak için veya ehliyet, nüfus kimliği almak için Petro ile ödeme yapma zorunluluğu yatıyor. Venezuela halkı büyük zorluklar altında ülkeyi terk etmek veya ülkede bazı resmi işlerini yapabilmek için Petro almak zorunda kalıyorlardı. Devlet tarafından vatandaşlarına çıkarılan bu zorluk Venezuela’da tepki çekerken, Nicolas Maduro sözde ”ABD emperyalizmine karşı” duruş sergilediğini ve kripto para birimi Petro ile ABD’nin yaptırımlarını yenebilecek olduğunu halkına empoze etmeye çalışmıştı.

Zaten başarılı olamayan Petro hakkında uzun süredir açıklama yapmayan, geçtiğimiz günlerde ise değerini 36.000 Yeni Bolivar’a yükselten eski devlet başkanı Nicolas Maduro, Petro’nun halk tarafından tercih edilmesi konusunda çağrılarda bulunmuştu.

Yeni başkan Petro, metro demeyecek!

Yeni Venezuela Devlet Başkanı Guaido, kripto para birimlerine yönelik desteği olan veya olmayan bir isim olarak tanınmazken, ülkede kaldıracak olduğu zorunluluklar sayesinde Petro kullanımını tamamen bitirmesi bekleniyor. Petro’nun sadece Venezuela ekonomisine zarar veren ve arkasında herhangi bir temel olmayan ancak temel varmış gibi gösterilerek, değerinin çok yükselebilecek olduğu iddia edilen kripto para birimi olması ise ülkede yaşanan bu sorunları sadece yeni başkan tarafından çözülebileceğinin bir kanıtı.

Nicolas Maduro’ya önerilen Petro önerisinden hemen sonra Maduro kripto para birimi Petro’yu tanıtmış ve Türkiye’ye de geldiğinde Petro ile ticaret yapmayı önerdiğini açıklamıştı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Petro kullanılmasını öneren Nicolas Maduro’ya verilen yanıtta ise olumlu yanıt verilmemiş ancak Petro’nun değerlendirilebilecek olduğu açıklandığı iddia edilerek, basında haberler çıkmıştı.

  • Venezuela ekonomisi son yıllarda büyük krizler yaşadı ve bu krizler son zamanlarda artık geri dönüşü çok zor hasar bıraktı. Ülkede ABD Doları bulunmaz hale gelirken, kripto para birimi Petro’nun bile bulunmaz oluşu ülke vatandaşlarının ehliyet ve benzeri resmi belgeleri almalarında gecikmeye sebep oldu. Petro’nun daha önce Dash kopyası olduğu iddia edilmiş ancak Venezuela tarafından yalanlanmıştı.
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu