HaberlerMetaverse

Wuhan’ın Metaverse’le Canlanma Planları Tutacak Mı?

Çin hükumetinin metaverse hakkındaki uyarılarına rağmen sektöre olan talep hızla artış gösteriyor.

Wuhan adı birçoklarımız için Covid-19 ile özdeşleşmiş durumda. Nitekim bu zamana kadar adını belki de hiç duymadığımız bu kent pandemi yüzünden artık herkesin aklına kazınmış halde. Nitekim tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi dalgasının başlangıç yeri olarak kayıtlara geçti.

Bu açıdan bakıldığında hem salgına ilk tutulan hem de salgından ilk kurtulan kent olan Wuhan, şimdilerde pandemiden etkilenen ekonomisini canlandırmak amacıyla Metaverse’ten yararlanma planları yapıyor.

Hubei eyaletinin başkenti Wuhan kenti, 2022 çalışma planları arasına metaverse, Blockchain, bulut bilişim, jeo uzamsal bilgi ve kuantum teknolojilerini de dahil etmiş durumda. Bu alanları ekonomisine entegre etmek için kolları sıvayan Wuhan hükumeti gibi ülkenin üç farklı bölgesinde de benzer girişimler için harekete geçildi. Zhejiang eyaleti, Anhui eyaletindeki Hefei şehri ve Jiangsu eyaletindeki Wuxi şehri de Metaverse’i öncelikli hedeflerine dahil etti.

Çin devlet medyası ise kriptoyla ilgili birçok alan gibi metaverse hakkında da defalarca uyarı yayınladı. Küçük ve orta ölçekli metaverse yatırımları “bıçağın kenarındaki kanı yalamaya” benzetildi ancak ülkenin önde gelen teknoloji şirketleri bu görüşü çok da destekliyor gibi görünmüyor.

Nitekim son dönemde birçok ünlü marka Metaverse dünyasına girmenin planlarını yapıyor.

Öte yandan Baidu ve NetEase gibi teknoloji devlerinin yanı sıra Qichacha’nın verilerine göre pazartesi günü itibarıyla 3.700’den fazla ticari marka metaverse alanına yönelmiş durumda.

Wuhan söz konusu metaverse girişiminde başarılı olur mu bilinmez ancak küresel anlamda gelinen noktada Metaverse’in birçok alanda başarılı roller üstleneceği yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu