HaberlerKripto Para

ABD Adalet Bakanlığı, Kripto Para Şirketi Yöneticisini Borsayı Manipüle Ettiği İçin Tutukladı!

Popüler kripto para şirketinin yöneticisi, borsayı manipüle ettiği iddiasıyla ABD'li yetkililer tarafından tutuklandı.

Eylül 2021’de yaşanan içeriden öğrenenlerin ticareti (insider trading) skandalının ardından kripto para şirketi OpenSea NFT pazarından ayrılan şirket çalışanı Nate Chastain, şu anda ABD makamlarının hedefine girdi.

Kripto Para Şirketi OpenSea Çalışanı İçin İki Suçtan 20’şer Yıl Hapis Cezası İsteniyor

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında, Chastain’in bugün kripto portalı OpenSea ana sayfasında hangi NFT’lerin yer alacağına ilişkin gizli bilgilerle ticaret yapmakla bağlantılı olarak elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama ile suçlandığı belirtildi.

Biri elektronik dolandırıcılık diğeri de içeriden bilgi ticareti olmak üzere iki suçlamanın her biri için en fazla 20 yıl hapis cezası öngörülüyor.

ABD Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre Chastain, ana sayfada yer vereceği NFT’leri seçtikten sonra bu NFT’lerden satın aldı ve bunları daha sonra fiyatının iki ila beş katına sattı.

Adalet Bakanlığı’na göre Chastain bu alımları anonim dijital para cüzdanları ve anonim OpenSea kullanıcı hesaplarını kullanarak yaptı.

İlgili Haber
Popüler NFT Platformu OpenSea'nin Yöneticisi, Suçüstü Yakalandı!

ABD’li savcı Damian Williams yaptığı açıklamasında konuyla ilgili şunları söyledi:

“NFT’ler yeni olabilir, ancak bu tür bir suç düzeni yeni değil. İddia edildiği gibi, Nathaniel Chastain OpenSea’nin gizli iş bilgilerini kendisi için para kazanmak amacıyla kullanarak OpenSea’ye ihanet etmiştir. Bugünkü suçlamalar, ister borsada ister Blockchain’de gerçekleşsin, bu kurumun içeriden öğrenenlerin ticaretini ortadan kaldırma konusundaki kararlılığını göstermektedir.”

OpenSea ise Chastain’in eylemlerini öğrendikten sonra hızla soruşturma başlattığını ve ardından da işine son verdiğini açıklamıştı.

OpenSea sözcüsü, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Nate’in yaptıklarını öğrendiğimizde bir soruşturma başlattık ve nihayetinde şirketten ayrılmasını istedik. Davranışı çalışan politikalarımızı ihlal ediyordu ve temel değerlerimiz ve ilkelerimizle doğrudan çatışıyordu.”

Chastain’in şu sıralar Oval isimli yeni bir NFT projesi üzerinde çalışıyordu. Adalet Bakanlığı Chastain’in dün sabah New York’ta tutuklandığını açıkladı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
2 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
MUSTAFA

Bunlardan Birtanesi ise #DoKnow Onda Manipüle etti Dolandırdı yeni Terra Luna sundu Tekrardan Milleti Dolandırdı onunda ceza almasını istiyorum Kaybımız yüksek

Atilla

Abbo shared şirketi de kripto para dollanrici bir şirket abboo shared şirketini soruşturma açılsın


Başa dön tuşu