Kripto HaberleriBitcoinABD Borsaları, Emtialar ve Bitcoin Kırmızı! Piyasalarda Son Durum Ne?

ABD Borsaları, Emtialar ve Bitcoin Kırmızı! Piyasalarda Son Durum Ne?

Takip et

Omicron varyantı, ülkelerdeki yeni Covid önlemleri, ABD’de ve dünyada artan enflasyon alıcıların risk iştahını kapatırken, Aralık ayının ilk yarısında kırmızı bir piyasa izlememize neden oldu.

Şimdi tüm bu dalgalanma içerisinde FED’in nasıl bir pozisyon alacağı merakla bekleniyor.

Tapering hızlandırılacak mı? Faiz artırmı beklenenden önce yapılabilir mi? Küresel piyasalar FED tarafından desteklenmeye devam edecek mi? gibi pek çok soru işareti arasında 2021 yılını tamamlamaya hazırlanan yatırımcılar, bugünki toplantıya odaklandı.

Investing’in verilerine göre FOMC kararları TSİ ile 22.00’da açıklanacak. 22.30’da da FED başkanı Jerome Powell açıklama yapacak.

İlgili Haber
Bitcoin ve Altcoinlerde FED Gerginliği! İşte Bu Hafta Takip Edilecek Veriler!

Karar öncesi volatil piyasa hareketleri görmemiz kimseyi şaşırtmayacaktır. Bu noktada FOMC kararları önce, yatırımcıların riskten kaçtığını ve tüm ürünlerde kırmızı rengin hakim olduğunu gözlemliyoruz.

ABD borsaları güne satıcılı başlarken, Dow Jones -%0.3, Nasdaq -%0.5, S&P 500 ise -%0.2 ile işlem görmeye devam ediyor.

Emita grubunda da satışların önde olduğunu gözlemliyoruz.

Gözler FOMC toplantısından çıkacak karara çevrilmişken Bitcoin -%2.2’lık kayıpla 47.200$’dan işlem görmeye devam ediyor. Bitcoin’deki geri çekilmeye bağlı olarak altcoinlerde de %5-10 arası negatif prim olduğunu görüyoruz.

Şahin Mi? Güvercin Mi?

Bu noktada faiz arıtırım kararı çıkması beklenmese de, enflasyon verilerine karşı güvercin mi? şahin mi? bir FED izleyeceğimiz piyasanın yönünü belirleyecek.

Powell’ın daha önceki açıklamalarında olduğu gibi iletişim becerilerini kullanarak piyasaları tedirgin etmeyecek mesajlar vermesi riskin pozitife dönmesini sağlayabilir. Bu da büyük bir rahatlama ile piyasalarda yukarı yönlü bir hamlenin ilk fitilini ateşleyebilir.

Faiz artırımının önceye alınması veya tapering işlemlerinin hızlandırılması gibi kararların çıkması piyasada satışları artırıcı etki doğuracaktır.

Piyasa bir süredir FED kararını konuşuyor. Uzmanlar büyük bir oranda FED’in alacağı kararlara ilişkin risklerin fiyatlandığını düşünüyor. Karar öncesi ve sonrasında volatil hareketler görsek de, riskin ortadan kalkmasının haftanın geri kalan bölümü için pozitif olacağı düşünülüyor.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları