HaberlerKripto Para

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) 44 Milyon Dolarlık Kripto Para Ponzi Şemasını Ortaya Çıkardı!

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), iki kişiyi kripto para saadet zinciri kurmakla suçladığını paylaştı.

ABD’li iki kişi, yüzlerce yatırımcıyı toplu olarak 44 milyon dolar dolandırdığı iddia edilen bir kripto para saadet zincirini yürütmekle suçlanıyor.

Dolandırıcılar, Yatırımcıların Paralarını Kripto Paralara Yatırım Yalanıyla Topladılar

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) yetkilileri, Sam Ikkurty ve Ravishankar Avadhanam’ın yanı sıra sanıklar tarafından kontrol edilen birkaç tüzel kişiliğin, kurbanlarını “dijital varlıklara yatırılan sözde bir gelir fonuna” yatırım yapmaya ikna etmek için birlikte çalıştıklarını iddia ediyor.

Sanıklar ayrıca yasadışı bir emtia havuzu işletmek ve CFTC’ye Emtia Havuzu Operatörü olarak kaydolmamakla suçlanıyor.

2017 yılından itibaren Ikkurty ve Avadhanam’ın Ikkurty Capital, Rose City Income Fund ve Seneca Ventures isimli sözde şirketlere yatırım yapacağını düşünen yatırımcılara paralarını Bitcoin ve çeşitli kripto paralara yatırım yapmak için kullanacaklarını söyledikleri ve bazıları yıllık %62’ye varan çok yüksek getiriler vaat ettikleri iddia ediliyor. Şikayetlere göre ikili, bir web sitesinin yanı sıra YouTube’da yayınlanan videolar aracılığıyla reklam yaptı.

İlgili Haber
İstanbul'da 7.5 Milyon TL'lik Bitcoin Dolandırıcılığı!

Toplanan Fonların Bir Kısmı Saadet Zinciri Mantığıyla Eski Yatırımcılara Dağıtıldı

CFTC, bunun yerine Ikkurty ve Avadhanam’ın yatırımcı fonlarını bir havuzda topladığını ve “bu fonların çoğunu saadet zincirine benzer bir şekilde diğer katılımcılara kâr olarak dağıttığını” söyledi.

CFTC ayrıca Ikkurty ve Avadhanam’ın 18 milyon doları kendileri için sakladıklarını ve fonları “diğer katılımcılara” ve kontrolleri altındaki off-shore kuruluşlara aktardıklarını söyledi.

Illinois’deki bir federal mahkeme, söz konusu varlıkları donduran, iddia edilen ponzi şemasıyla ilgili belgeleri koruyan ve yatırımcı fonları için geçici bir kayyum atayan bir kısıtlama emri çıkardı.

CFTC, Emtia Borsası Yasasının (CEA) gelecekteki ihlallerine karşı iade, tazminat, medeni para cezaları ve kalıcı ticaret yasakları ve ihtiyati tedbirler talep ediyor.

Söz konusu davanın ilk duruşmasının 25 Mayıs tarihinde görüleceği öğrenildi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu