Bitcoin

ABD Eyaleti Missouri, Bitcoin İçin Vergi Muafiyeti Getirmeye Hazırlanıyor!

ABD'nin Missouri eyaleti, Bitcoin'in eyalet çapında vergiden muaf olması için çalışmalar yapmaya başladı.

ABD Temsilciler Meclisi Missouri eyaleti temcilcisi Phil Christofanelli, sunduğu yasa tasarısında Bitcoin’in eyalet, ilçe ve yerel düzeylerde varlık vergisinden muaf tutulmasını talep etti.

Christofanelli, yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“Bitcoin, diğer kripto paralar ve Blockchain uygulamalarının piyasada yaygınlaşmasıyla beraber eyaletimiz Missouri’nin inovasyon ve fırsatlara açık kalmasını amaçlıyorum. Bu endüstrinin Missouri’yi daha yüksek ekonomik ve politik özgürlük seviyesine çıkarma potansiyeli bulunuyor. Bu yasa tasarısını ve önümüzdeki birkaç yıl boyunca benzer yasa tasarılarını meclisten geçirmeyi umuyorum.”

Missouri Eyaleti, Bitcoin Gibi Dijital Varlıkları Üç Farklı Kategoride Değerlendirecek

Yasa tasarısının geçmesi durumunda “dijital varlıklar”, her bir varlığın kullanım amacına göre üç farklı kategoriye ayrılacak.

Yasa tasarısına göre dijital varlıklar “alım satım aracı, hesap birimi ve değer birikimi aracı” olarak kullanıldıklarında “sanal para birimi” olarak sınıflandırılacak. Sanal para birimlerine vergi muafiyeti getirilecek.

Yasa tasarısı metnine göre “dijital menkul kıymetler” tanımı ise, “409.1-102 bölümünde tanımlandığı üzere menkul kıymet olarak sınıflandırılıp tüketici varlığı ya da sanal para birimi dışındaki varlıklar” için kullanılacak.

Dijital varlıkların sınıflandırılacağı üçüncü kategori ise “açık Blockchain tokenleri” olarak adlandırılacak. Bu tokenlerin tanımı, “Blockchain’lerin de içinde bulunduğu dijital veritabanlarında oluşturulmuş dijital birimler” olarak belirlendi. Yasa tasarısındaki tanıma göre tokenler ayrıca herhangi bir üçüncü kişiye gereksinim duymadan transfer edilebilme özelliğine sahip olmak zorundalar.

Yasa tasarısına göre, ana amacı yatırımdan ziyade tüketim olan Blockchain tokenleri, “maddi olmayan dijital mülk” olarak sınıflandırılabilecek.

Yasa tasarısında ayrıca, eyalette bir Blockchain tokeni piyasaya sürmek isteyen kişilerin yetkili kurumlara niyet bildirimi göndermesi ve 1.000 dolar ücret ödemesi zorunluluğu da yer alıyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu