Kripto Para

ABD Hazine Bakanlığı: “Stablecoin’ler Bankalar Gibi Denetlenmeli!”

ABD Hazine Bakanlığı temsilcisi Nellie Liang, Stablecoin'ler için bankalara uygulanan sıkı kuralların uygulanması gerektiğini söyledi.

ABD Hazine Bakanlığı Yurtiçi Finansman müsteşarı Nellie Liang, toplantıda yaptığı açıklamasında “banka olarak lisans almayan teknoloji şirketlerinin piyasaya stablecoin sürmemesi gerektiğini” söyledi.

“Stablecoin Faaliyeti Yürüten Şirketler Bankalar Gibi Düzenlenmeli”

Liang, yaptığı konuşmasında, mal ve hizmet için ödeme olarak kullanılmak üzere token piyasaya süren şirketlere, bankalara uygulanan katı kuralların uygulanması gerektiğini ifade etti.

Liang’ın bu açıklamaları, Facebook’un geçtiğimiz ay yıllardır üzerinde çalıştığı Diem projesini satmasının ardından geldi.

Müsteşar ayrıca Hazine Bakanlığı’nın, Demokrat temsilci Josh Gottheimer tarafından hazırlanan stablecoin mevzuatına destek verdiklerini ancak tasarıya daha detaylı bir şekilde göz gezdirmeleri gerektiğini söyledi.

Liang, söz konusu tasarıda farklı düşündükleri ve tartışılması gereken bazı alanlar olduğunu da sözlerine ekledi.

İlgili Haber
Temsilciler Meclisi Kripto Para Oturumu Başladı - Canlı Yayın!

Stablecoin’ler ile ilgili tartışmalar 2019 yılından bu yana iyiden iyiye alevlenmişti.

Bugün yaptığı açıklamasında ise Liang, kripto para sektörünün hızla büyüyen Stablecoin’ler için Kongre’nin bir mevzuat yayınlamasının şart olduğunu söyledi.

Toplantıdan önceki röportajında Liang, şu açıklamaları yaptı: “Bu konu, söz konusu piyasanın gösterdiği yüksek büyüme hızından dolayı acil bir şekilde hallolmalı.”

Liang, 2020 yılının başında 5 milyar dolar seviyesindeki Stablecoin piyasasının 175 milyar dolara kadar sıçrama yaptığını belirtti.

Bilindiği üzere stablecoin’ler, ABD doları ya da diğer itibari para birimlerine endeksli dijital para birimleri olarak tanımlanabilir.

Liang tarafından talep edilen Kongre hamlesi, geçtiğimiz yıl “ABD Başkanlığı Finansal Piyasalar Çalışma Grubu” tarafından Stablecoin’lerin bankalar gibi düzenlenmesi çağrısının ardından geldi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu