EkonomiHaberler

ABD Hazinesinde Gündem Kripto Paralar! İşte 6 Aylık Plan..

2022 kripto paralarda regülasyon yılı olacak.

2020’nin sonlarında ABD Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) tarafından önerilen ve MetaMask gibi anahtarların barındırılmadığı kripto cüzdanlarını zora sokabilecek kurallar yeniden gündemde.

Söz konusu düzenleme ABD Hazine Bakanlığı’nın 6 aylık gündeminde yerini alırken, bu cüzdanların bu kuralları uygulamasının imkansız olmasından endişe ediliyor.

Önerilen ve gündeme alınan düzenlemeye göre kripto para cüzdanları kara paranın aklanmasının önlenmesi amacıyla müşterilerinin tüm kişisel bilgilerini toplamak ve saklamak zorunda kalacak.

Söz konusu düzenleme FinCEN tarafından 2020’de yayımlanmış ve halktan talepler toplanmıştı.

Merkezi borsalarda yer alan KYC (müşterinizi tanıyın) kurallarının merkeziyetsiz alana nasıl adapte edileceği belirsizliğini korurken, planda şu ifadeler yer aldı.

Dönüştürülebilir Sanal Para ve Yasal Para Birimi Statüsündeki Dijital Varlıkları İçeren İşlemlere İlişkin Bilgilerin Toplanması, Saklanması ve İletilmesi Gerekliliği:

FED Sistemi Guvernörler Kurulu ve FinCEN, finansal kurumların toplamasını, saklamasını gerektiren Banka Gizliliği Yasasını uygulayan kurallarda kullanılan “paranın” anlamını netleştirmek için gözden geçirilmiş bir teklif yayınlamayı amaçlamaktadır: Belirli fon transferleri ve fon aktarımları hakkında bilgi iletmek.

Revize edilmiş teklif, para birimine eşdeğer bir değere sahip olan veya bir değişim aracı (kripto para birimi gibi) olan sanal para birimini içeren yerel ve sınır ötesi işlemlere uygulanmasını sağlamasını amaçlamaktadır. “

Her ne kadar bu kural değişikliğine ilişkin teklifler Hazine’nin 6 aylık planları arasında yer alsa da, bu listeyi bir öncelik sıralaması olarak düşünebiliriz. Dolayısıyla bir kesinlik ifade etmez. Bu gündem Hazine’nin önümüzdeki 6 ay içerisinde çalışacağı konuları anlamamıza yardımcı olan bir araçtır.

Endüstri savunucuları, insanlar tarafından kontrol edilmediği ve bu nedenle bu kişisel bilgilere bağlı olmadığı için bazı cüzdanların kurallara uymasının imkansız olabileceğinden endişe duyduklarını söyledi.

Bazıları ise şartın bireylerin uyması için aşırı derecede külfetli olabileceğinden endişe duyuyorlar.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu