binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriHaberlerABD, Kripto Paraları da İlgilendiren Yeni Yaptırım Dalgasını Açıkladı

ABD, Kripto Paraları da İlgilendiren Yeni Yaptırım Dalgasını Açıkladı

ABD Hazine Bakanlığı, son açıkladığı yaptırım listesinde kripto para sektöründen bazı şirketleri de hedef aldı.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

ABD Hazine Bakanlığı, aralarında blockchain firması Atomyze’nin de bulunduğu bazı Rus finansal hizmetler ve teknoloji oyuncularına, Rusya’ya yönelik Ukrayna savaşıyla ilgili yaptırımlardan kaçınmayı amaçlayan kripto paraların geliştirilmesindeki veya bu alanda hizmet sunulmasındaki rolleri nedeniyle yaptırım uyguladı.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC) son yaptırım turunda 13 kuruluş ve iki kişiyi belirledi. Bu yaptırımlar, Rusya’nın Ukrayna savaşı hedeflerini ilerletmek için uluslararası finansal sistemi kullanmasını önlemek amacıyla Rusya’nın temel finansal altyapısını hedef alıyor.

Bu kuruluşlardan beşi OFAC tarafından halihazırda yaptırım uygulanan kişilere ait veya bu kişiler tarafından kontrol edildiği için belirlendi. Hedef alınan firmalar arasında, yaptırım uygulanan Rus milyarder Vladimir Potanin’in Interros Holding yatırım grubu tarafından kontrol edilen bir fintech firması olan Atomyze de bulunuyor.

Atomyze, Rus şirketleri için değerli metalleri ve elmasları tokenize etme çalışmaları ve yaptırım uygulanan Rus bankaları Rosbank ve Sovcombank ile ortaklığı nedeniyle hedef alındı. Atomyze, Rus güçlerinin Ukrayna’yı işgal etmesinden sadece üç hafta önce, Şubat 2022’de dijital finansal varlıkları ihraç etmek ve takas etmek için Rusya’nın ilk hükümet lisansını kazanmıştı. Temmuz 2022’de Atomyze, Potanin tarafından da kontrol edilen yaptırımlı bir metal üreticisi olan Nornickel tarafından üretilen paladyum ile desteklenen ilk dijital tokeni piyasaya sürmüştü.

İlgili Haber  Bitcoin (BTC) Fiyatı Bugün Neden Yükseldi? İşte Analistlerin Teorileri

OFAC’ın özel olarak belirlenmiş vatandaşlar listesine alınan diğer şirketler arasında, Haziran 2022’de ilk nakit destekli Rus dijital varlık anlaşmasını gerçekleştiren fintech firması Lighthouse da yer alıyor. Hazine, Lighthouse’un Rusya’nın yaptırım uygulanan merkez bankası ve yaptırım uygulanan büyük kredi kuruluşları VTB ve Sberbank ile çalıştığını söyledi.

OFAC yaptırımlarına maruz kalan diğer finansal teknoloji firmaları arasında B-Crypto, Masterchain ve Veb3 Technology yer alıyor. Yaptırımlar genel olarak söz konusu firmaların ABD doları işlemlerini ve ABD finans sistemini yasaklıyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail