BitcoinHaberlerKripto Para

ABD’de Bitcoin ve Kripto Paraların Denetlenmesi İçin Yeni Bir Yasa Tasarısı Sunuldu!

ABD'de kripto para piyasalarının denetlenmesi için iki partiden üyelerden oluşan ekip yeni bir yasa tasarısı sundu.

Cumhuriyetçi ve Demokrat üyelerden oluşan bir ekip, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’na (CFTC) kripto para spot piyasalarını denetlemek için daha büyük bir rol verecek yasa tasarısını sundu.

Kripto Paralar İçin ‘Dijital Emtia’ Tanımı Oluşturuldu

Bugün temsilciler Glenn Thompson, Ro Khanna, Tom Emmer ve Darren Soto tarafından sunulan 2022 Dijital Ticaret Borsası Yasası (DCEA) ile birlikte “dijital emtia” için bir tanım oluşturulacak.

Buna ek olarak CFTC’nin bu tür tokenleri piyasaya süren ya da insanların alım satım yapmasına izin veren şirketleri denetlemesine imkan verilecek.

Bununla birlikte SEC ise ABD menkul kıymetler yasalarına uyan tokenleri denetlemeye devam edecek.

Yasa tasarısında şu ifadeler yer aldı:

“Dijital emtia terimi, sadece bir kişi tarafından sahip olunabilen, bir aracıya ihtiyaç duyulmadan kişiden kişiye devredilebilen her türlü değiştirilebilir, maddi olmayan mülk anlamına gelir”.

Bu tanım kapsamına öz sermaye, borç faizleri ve menkul kıymetler ise girmeyecek. Diğer bir deyişle, SEC kripto para ve Bitcoin piyasasında söz sahibi olmaya devam edecek.

Dijital emtialar yalnızca CFTC lisanslı borsalarda satılabilecek. Bu borsaların müşterilerin kripto paralarını seçili cüzdanlarda tutma, müşterilerin varlıklarını koruma ve şirket fonları ile müşteri fonlarının karışmasını önleme gibi bazı kurallara uyması gerekecek.

DCEA yasasının bu yılki versiyonu aslına bakılırsa 2020 yılında Michael Conaway tarafından sunulan orijinal tasarının güncellenmiş halini temsil ediyor.

“Yıllardır Süregelen Bir Çalışmanın Ürünü”

Glenn Thompson, bugün yaptığı açıklamasında bu yasa tasarısının “yıllardır süregelen bir çalışmanın sonucu” olduğunu söyledi:

“Spot piyasa boşluğunu kapatmak denetleyici ağın en önemli parçalarından birini oluşturuyor ancak halen yapılması gereken işler var. İş arkadaşlarımla beraber kripto para kullanıcıları ve yaratıcılarına daha yüksek denetim netliği sağlamak için sabırsızlanıyorum ve tasarının yasama sürecinde hızlı ilerlediğini görmeyi umuyorum.”

Tasarının bir diğer mimarı Khanna ise şunları söyledi:

“Amerikan inovasyonunu ve teknoloji sektöründeki iş alanlarının büyümesinin teşvik edilmesi amacıyla Kongre dijital emtiaların oluşturulması ve alınıp satılması için müşteri korunmasını, şeffaflığını ve hesap verilebilirliğini öncelik alan net bir süreç oluşturmalı.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu